Zmiany MRP/DCP z rozporządzenia 1234/2008
Zmiany porejestracyjne MRP/DCP zgłaszane na podstawie rozporządzenia 1234/2008
Zmiany porejestracyjne obejmują zmiany w pozwoleniu i/lub dokumentacji będącej podstawą wydania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego.
Zmiany porejestracyjne w procedurze MRP/DCP dotyczą produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w procedurze wzajemnego uznania (Mutual Recognition Procedure, MRP) oraz w procedurze zdecentralizowanej (Decentralised Procedure, DCP).
Zmiany porejestracyjne w procedurze MRP/DCP są przeprowadzane na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 1234/2008 z dnia 24 listopada 2008 r. dotyczącego badania zmian w warunkach pozwoleń na dopuszczenie do obrotu dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi.
Opisana poniżej procedura zmian dotyczy zmian nieistotnych typu IA i IB oraz zmian istotnych typu II.
Rodzaje i klasyfikacja zmian
Rozporządzenie nr 1234/2008 wyróżnia następujące rodzaje zmian:
- zmiana niewielka typu IA – zmiana, która ma minimalny wpływ lub w ogóle nie wywiera wpływu na jakość, bezpieczeństwo lub skuteczność danego produktu leczniczego;
- zmiana niewielka typu IB – zmiana, która nie jest ani zmianą niewielką typu IA, ani zmianą istotną typu II, ani rozszerzeniem;
- zmiana istotna typu II – zmiana, która nie jest rozszerzeniem i która może mieć znaczący wpływ na jakość, bezpieczeństwo lub skuteczność danego produktu leczniczego;
- rozszerzenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu – zmiana, która jest wymieniona w załączniku I rozporządzenia 1234/2008. Rozszerzenie wymaga złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.
Ogólna klasyfikacja zmian została określona w załączniku II do rozporządzenia 1234/2008. Szczegółowa klasyfikacja zmian została określona w wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie szczegółów różnych kategorii zmian. W przypadku zmian nieprzewidzianych należy zapoznać się z zaleceniami CMDh.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1234/2008 z dnia 24 listopada 2008 r. dotyczące badania zmian w warunkach pozwoleń na dopuszczenie do obrotu dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz. Urz. UE L 334 z 12.12.2008, str. 7, ze. zm., dalej: rozporządzenie 1234/2008)
Wytyczne
Wytyczne CMDh: Best Practice Guides (BPGs) for the Submission and Processing of Variations in the Mutual Recognition Procedure – wytyczne grupy koordynacyjnej (Co-ordination Group for Mutual Recognition and Decentralised Procedures – Human (CMDh)) dotyczące zmian porejestracyjnych
Zalecenia CMDh: CMDh Recommendation for classification of unforeseen variations according to Article 5 of Commission Regulation (EC) No 1234/2008 – zalecenia dotyczące zmian nieprzewidzianych
Wniosek
Wniosek o dokonanie zmiany składa podmiot odpowiedzialny.
Wniosek o dokonanie zmiany składa się w tym samym czasie do państwa referencyjnego (Reference Member State, RMS) oraz do wszystkich państw zainteresowanych (Concerned Member State, CMS).
Wniosek o dokonanie zmiany składa się na określonym formularzu wniosku. Elektroniczny formularz wniosku (electronic Application Form, eAF) jest dostępny na stronie: https://esubmission.ema.europa.eu/eaf/
Wymagane dokumenty
- Pismo przewodnie (Cover letter, CL)
- Wniosek o dokonanie zmiany (eAF)
- Potwierdzenie wniesienia opłaty za złożenie wniosku
- Wyciąg z rejestru przedsiębiorców określający sposób reprezentacji podmiotu odpowiedzialnego (jeżeli dotyczy)
- Pełnomocnictwo do występowania w imieniu podmiotu odpowiedzialnego, jeżeli podmiot działa przez pełnomocnika (jeżeli dotyczy)
- Potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej za złożenie dokumentu pełnomocnictwa lub prokury, jeżeli dokument pełnomocnictwa lub prokury został złożony (jeżeli dotyczy)
- Dokumentacja wymagana dla zgłoszonej zmiany
Dokumentacja jaką należy złożyć wraz z wnioskiem o dokonanie zmiany porejestracyjnej została określona m.in. w rozporządzeniu 1234/2008, w wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie szczegółów różnych kategorii zmian oraz wytycznych CMDh.
Informacje na temat wyciągu z rejestru przedsiębiorców oraz pełnomocnictwa znajdują się w załącznikach: Zmiany porejestracyjne-rerejestracja-skrócenie_KRS 1.1 oraz Zmiany porejestracyjne-rerejestracja-skrócenie_pełnomocnictwo 1.1.
Materiały
Zmiany porejestracyjne-rerejestracja-skrócenie_pełnomocnictwo 1.1Zmiany_porejestracyjne-rerejestracja-skrócenie_pełnomocnictwo_11.pdf 0.45MB Zmiany porejestracyjne-rerejestracja-skrócenie_KRS 1.1
Zmiany_porejestracyjne-rerejestracja-skrócenie_KRS_11.pdf 0.44MB Variations-renewals_withdrawal_Attorney (PoA) 1.1
Variations-renewals_withdrawal_Attorney_(PoA)_11.pdf 0.55MB Variations-renewals-withdrawals_KRS (PoE) 1.1
Variations-renewals-withdrawals_KRS_(PoE)_11.pdf 0.54MB
Forma składania dokumentów
Wniosek wraz z dokumentacją należy złożyć w postaci elektronicznej przez CESP (Common European Submission Portal) w formacie eCTD (electronic Common Technical Document)
Uzupełnienia dokumentacji należy składać w kolejnych sekwencjach formatu eCTD.
Dokumentację w formacie eCTD należy złożyć zgodnie z wytyczną CMDh Best Practice Guide on the use of the electronic Common Technical Document (eCTD) in the Mutual Recognition and Decentralised Procedures
Opłaty
Opłaty za złożenie wniosku są naliczane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 czerwca 2015 r. w sprawie sposobu ustalania i uiszczania opłat związanych z dopuszczeniem do obrotu produktu leczniczego. Opłata za złożenie wniosku zależy od typu zmiany (IA, IB, II), podstawy prawnej wydania pozwolenia/rodzaju produktu leczniczego oraz od tego czy Polska pełni rolę RMS czy CMS.
Potwierdzenie opłaty za wniosek o dokonanie zmiany w procedurze MRP/DCP powinno zawierać w tytule:
154 PL/DZL/ZLE: …… (numer pozwolenia), …/H/…/… (numer procedury)
Czas realizacji
Zgodnie z kalendarzem procedury określonym w wytycznych CMDh.