Zmiany z rozporządzenia Ministra Zdrowia
Zmiany porejestracyjne w procedurze narodowej zgłaszane na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 12.05.2014
Zmiany porejestracyjne obejmują zmiany w pozwoleniu i/lub dokumentacji będącej podstawą wydania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego.
Na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z 12.05.2014 w sprawie dokonywania zmian w pozwoleniu i dokumentacji dotyczącej wprowadzania do obrotu produktu leczniczego przeprowadzane są zmiany porejestracyjne dla produktów leczniczych, które nie są objęte przepisami rozporządzenia Komisji (WE) nr 1234/2008 z dnia 24 listopada 2008 r. dotyczącego badania zmian w warunkach pozwoleń na dopuszczenie do obrotu dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi.
Produkty lecznicze objęte rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 12.05.2014:
- tradycyjne produkty lecznicze roślinne
- homeopatyczne produkty lecznicze bez wskazań do stosowania
- nieprzetworzone surowce farmaceutyczne używane w celach leczniczych
- surowce roślinne w postaci rozdrobnionej
- surowce farmaceutyczne przeznaczone do sporządzania leków recepturowych i aptecznych
- surowce farmaceutyczne z konopi innych niż włókniste, dopuszczone do obrotu na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii
Rodzaje i klasyfikacja zmian
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 12.05.2014 wyróżnia następujące rodzaje zmian:
- zmiana niewielka typu IA – zmiana, która ma minimalny wpływ albo w ogóle nie wywiera wpływu na jakość, bezpieczeństwo lub skuteczność danego produktu leczniczego; jeżeli taka zmiana wymaga niezwłocznego zgłoszenia, oznacza się ją jako IAIN
- zmiana niewielka typu IB – zmiana, która nie jest zmianą niewielką typu IA, nie jest zmianą istotną typu II, nie została określona w załączniku nr 3 do rozporządzenia, nie spełnia warunków określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia lub nie została wymieniona w załączniku nr 2 do rozporządzenia
- zmiana istotna typu II – zmiana, która nie jest określona w załączniku nr 3 do rozporządzenia i która może mieć znaczący wpływ na jakość, bezpieczeństwo lub skuteczność danego produktu leczniczego
- zmiana wymagająca złożenia wniosku o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego – zmiana wymieniona w załączniku nr 3 do rozporządzenia (zmiany substancji czynnej, mocy, postaci farmaceutycznej lub drogi podania).
Szczegółowa klasyfikacja zmian została określona w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 12.05.2014.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2014 r. w sprawie dokonywania zmian w pozwoleniu i dokumentacji dotyczącej wprowadzania do obrotu produktu leczniczego (Dz. U. poz 679; dalej: rozporządzenie Ministra Zdrowia z 12.05.2014)
Wniosek
Wniosek o zmianę porejestracyjną składa podmiot odpowiedzialny.
Każda zmiana w pozwoleniu i/lub dokumentacji wymaga złożenia oddzielnego wniosku.
Zasady grupowania zmian określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z 12.05.2014.
Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 12.05.2014 w sprawie dokonywania zmian w pozwoleniu i dokumentacji dotyczącej wprowadzania do obrotu produktu leczniczego. Formularz wniosku w formacie Word jest dostępny poniżej.
Materiały
Wniosek o dokonanie zmiany NAR MZWniosek_o_dokonanie_zmiany_NAR_MZ.docx 0.09MB
Wymagane dokumenty
- Pismo przewodnie
- Wniosek o dokonanie zmiany
- Potwierdzenie wniesienia opłaty za złożenie wniosku
- Wyciąg z rejestru przedsiębiorców określający sposób reprezentacji podmiotu odpowiedzialnego
- Pełnomocnictwo do występowania w imieniu podmiotu odpowiedzialnego, jeżeli podmiot działa przez pełnomocnika
- Potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej za złożenie dokumentu pełnomocnictwa lub prokury, jeżeli dokument pełnomocnictwa lub prokury został złożony
- Dokumentacja wymagana dla zgłaszanej zmiany
Dokumentacja jaką należy złożyć wraz z wnioskiem o dokonanie zmiany porejestracyjnej została określona m.in. w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2014 r. w sprawie dokonywania zmian w pozwoleniu i dokumentacji dotyczącej wprowadzania do obrotu produktu leczniczego oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 kwietnia 2014 r. w sprawie szczegółowego sposobu przedstawiania dokumentacji dołączanej do wniosku o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego.
Decyzja
Procedura kończy się wydaniem decyzji Prezesa Urzędu o dokonaniu zmiany lub odmowie dokonania zmiany.
Decyzja Prezesa Urzędu o odmowie dokonania zmiany niewielkiej typu IA zobowiązuje podmiot odpowiedzialny do niezwłocznego zaprzestania stosowania danej zmiany.
Tryb odwoławczy
Decyzja wydana w pierwszej instancji, od której uzasadnienia organ odstąpił, ponieważ uwzględniała w całości żądanie strony, jest ostateczna. Od takiej decyzji nie przysługuje prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Taką decyzję można zaskarżyć do sądu w terminie 30 dni od otrzymania decyzji.
W przypadku decyzji wydanej w pierwszej instancji, w której organ zawarł uzasadnienie, podmiot odpowiedzialny może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od otrzymania decyzji. Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy składa się do Prezesa Urzędu. Decyzję można zaskarżyć do sądu w terminie 30 dni od otrzymania decyzji, bez uprzedniego składania wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.