100-lecie Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu
18.10.2019
W dniach 18-19 października społeczność Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu świętowała jubileusz 100-lecia istnienia placówki. Medalami pamiątkowymi uhonorowani zostali m.in. Artur Standowicz Wicewojewoda Mazowiecki oraz Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty.
Z okazji 100-lecia istnienia Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki skierował okolicznościowy list gratulacyjny do Jolanty Skoczylas Dyrektor Szkoły.
- Z okazji Jubileuszu 100-lecia Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu na Pani ręce pragnę przekazać serdeczne gratulacje dla grona pedagogicznego, uczniów i rodziców […] Wspaniałe tradycje oświaty zawodowej w tym mieście są przede wszystkim zasługą nauczycieli – znakomicie przygotowanych do zawodu, kochających młodzież, wykonujących swoją pracę z pasją i poczuciem misji […] Absolwentom i uczniom Zespołu Szkół oraz byłym i obecnym pedagogom przesyłam najszczersze pozdrowienia - napisał Zdzisław Sipiera. List odczytał Artur Standowicz Wicewojewoda Mazowiecki.
Oficjalna gala jubileuszowa odbyła się w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Władze oświatowe uhonorowały najbardziej zasłużonych nauczycieli i pracowników szkoły. Wcześniej uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, pracownicy administracji oraz absolwenci i emerytowani nauczyciele zebrali się na mszy świętej w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Turzyńskiego uczestnicy liturgii dziękowali za 100-letnią historię szkoły.
Przez wiele lat w strukturze placówki istniało Liceum Sztuk Plastycznych, a obecnie jest Szkoła Mistrzostwa Sportowego - sekcja zapasów. Między innymi z tego powodu w uroczystościach jubileuszowych uczestniczył Andrzej Supron, Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego, były mistrz świata i wicemistrz olimpijski w zapasach.
Rozmowy i wspomnienia absolwentów oraz obecnych i byłych pedagogów prowadzone były w tle okolicznościowej wystawy, obrazującej 100-letnią historię radomskiej „Budowlanki”. Jubileusz upamiętniono okolicznościowym muralem oraz tablicą pamiątkową. Młodsi i starsi absolwenci oraz ich nauczyciele spotkali się na międzypokoleniowym Balu Absolwentów.
Historia szkoły sięga 1919 roku, kiedy to w Skarżysku - Kamiennej powstała Średnia Techniczna Szkoła Kolejowa. W 1921 roku decyzją władz kolejowych i oświatowych szkoła została przeniesiona do Radomia. Od 1938 r. Państwowe Szkoły Przemysłowe w Radomiu znajdowały się w szeregu najlepszych szkół technicznych w kraju. W czasie II wojny światowej życie straciło 77 nauczycieli i absolwentów oraz 17 uczniów. W 1950 r. w szkole kształciło 1 700 uczniów. W 1968 r. szkoła o nazwie Zespół Szkół Budowlanych rozpoczęła działalność w nowym budynku. Chlubą i dumą szkoły są wybitni i znani absolwenci: architekci, konstruktorzy, nauczyciele akademiccy, działacze polityczni i społeczni, publicyści, muzycy, tancerze i śpiewacy.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. ks. biskup Piotr Turzyński; Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki; Andrzej Supron, Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego; Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty; Waldemar Trelka, Starosta Powiatu Radomskiego; Karol Semik, Wiceprezydent Radomia oraz społeczność byłych i obecnych uczniów i pracowników Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu.