W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

101. rocznica odparcia ataku armii bolszewickiej na Płock

18.08.2021

Uroczystości upamiętniające poległych w obronie miasta przed armią bolszewicką w 1920 r. odbyły się 18 sierpnia 2021 r. w Płocku, na Cmentarzu Garnizonowym. W wydarzeniu, w imieniu Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, wzięła udział Marlena Mazurska, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku.

Na zdjęciu widoczny jest żołnierz i harcerze

W uroczystym apelu, na Cmentarzu Garnizonowym w Płocku, uczestniczyli parlamentarzyści, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele rodzin obrońców miasta z sierpnia 1920 r. oraz młodzież z ZHR i ZHP.

Warty honorowe wystawili m.in. żołnierze 64. batalionu lekkiej piechoty z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, przy pamiątkowej płycie poświęconej poległym, kwiaty złożyła Marlena Mazurska, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku. Na grobach zapalono również znicze.

18 sierpnia 1920 r. Armia bolszewicka zaatakowała Płock. Do obrony miasta stanęła ludność cywilna, w tym kobiety i dzieci. Walka o Płock trwała 21 godzin. Na ulicach wzniesiono barykady. W walkach zginęło 250 obrońców, w tym 100 cywilów, a 400 zostało rannych.

Kilka miesięcy później, w kwietniu 1921 r., marszałek Józef Piłsudski uhonorował Płock i jego obrońców najwyższymi wojskowymi odznaczeniami. Krzyżami Virtuti Militari odznaczył 15 oficerów, w tym dowódców obrony, a 64 innych żołnierzy oraz cywilów - Krzyżami Walecznych. Wśród nich byli m.in. harcerze: czterokrotnie ranny w walkach 14-letni Józef Kaczmarski i 12-letni Tadeusz Jeziorowski – obaj zginęli we wrześniu 1939 r.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}