W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

103. rocznica bohaterskiej obrony Płocka

18.08.2023

W piątek 18 sierpnia br. w Płocku odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów starcia stoczonego w dniach 18-19 sierpnia 1920 r. w toku wojny polsko-bolszewickiej. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu, delegacje instytucji, partii politycznych, szkół i stowarzyszeń. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego kwiaty złożyła Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Marlena Mazurska.

103. rocznica bohaterskiej obrony Płocka

Podczas bolszewickiej ofensywy na Warszawę dowodzący sowieckim Frontem Zachodnim podjęli decyzję o sforsowaniu Wisły na odcinku Toruń–Płock celem obejścia stolicy Polski od zachodu. Zamysł ten, trafnie odczytany przez marszałka Józefa Piłsudskiego, pokrzyżowały działania obronne wydzielonej w tym celu grupy „Dolnej Wisły” gen. Aleksandra Osińskiego.

W zaciętych walkach toczonych na przedmościu Płocka, a potem w samym mieście, polskie oddziały uniemożliwiły sowieckiej IV Armii sforsowanie Wisły, wiążąc jednocześnie jej siły z dala od centrum Bitwy Warszawskiej. Na innych odcinkach bolszewicy uzyskali lokalne powodzenie, ale generalna zmiana położenia zmusiła ich do odwrotu.

Istotnym elementem tego wydarzenia jest fakt, że do heroicznej walki włączyła się ludność cywilna Płocka,  w tym młodzież (harcerze) oraz kobiety. Społeczeństwo Płocka za obronę miasta przed bolszewikami w 1920 r. zapłaciło wysoką cenę w postaci zniszczeń materialnych, strat moralnych, a także utraty życia ok. 100 cywili.

Bolszewicy po wkroczeniu do Płocka 18 sierpnia o godz. 15 oddali się grabieży i rabunkom. Zabierali wszystko, co stanowiło jakąkolwiek wartość -  najchętniej pieniądze i kosztowności. Podczas trwającej 21 ½ godziny bitwy wiele osób poległo lub odniosło liczne obrażenia.

Płock jest drugim obok Lwowa miastem, które za bohaterską postawę w 1920 r. otrzymało od marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie wojskowe - Krzyż Walecznych. Uroczystość odznaczenia Płocka odbyła się podczas wizyty w tym mieście marszałka Piłsudskiego w kwietniu 1921 r.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}