W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

104. rocznica Bitwy nad Wkrą – uroczystości w Borkowie

17.08.2024

Apelem Poległych oraz salwą honorową uczczono pamięć Polaków, którzy walczyli w Bitwie nad Wkrą. W uroczystościach, które odbyły się w Borkowie w gminie Nasielsk w imieniu Prezesa Rady Ministrów wieniec złożył Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

104. rocznica Bitwy nad Wkrą – uroczystości w Borkowie

- Bitwa nad Wkrą jest jedną z nielicznych, które Polacy wygrali z takim zdecydowaniem. Powinniśmy być niezwykle dumni, bo to właśnie dzięki takim zwycięstwom możemy podnosić głowy i z dumą mówić o naszej historii. To przypomnienie, że kiedy jednoczymy się w imię wspólnego celu, jesteśmy w stanie przezwyciężyć nawet najtrudniejsze przeciwności losu. Niech to zwycięstwo będzie dla nas wszystkich powodem do radości i dumy, a jednocześnie dowodem na to, że polski duch jest niezłomny!

Szanowni Państwo, niech ta rocznica będzie nie tylko chwilą zadumy i refleksji, ale także inspiracją do działania – do tego, abyśmy w codziennym życiu nie zapominali o wartościach, które w najtrudniejszych chwilach historii były naszym największym skarbem. Pamiętajmy o naszych bohaterach, pamiętajmy o historii i budujmy przyszłość, która będzie godna ich ofiary – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem posterunku honorowego, po którym uczestnicy udali się na mszę polową z homilią. Następnie miały miejsce wystąpienia okolicznościowe, po których odczytano Apel Poległych, zwieńczony salwą honorową. Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski złożył wieniec w imieniu Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

Wydarzenie zakończyło się inscenizacją walk polsko-bolszewickich nad rzeką Wkrą.

Bitwa nad Wkrą miała miejsce w dniach 14 – 16 sierpnia 1920 roku w ramach kontrnatarcia polskiego. 5 Armia Wojska Polskiego pod dowództwem Generała Sikorskiego odparła natarcie bolszewików, którzy mieli na celu otoczenie Warszawy od północy i zachodu. Bitwa ta była elementem Bitwy Warszawskiej nazywanej „Cudem nad Wisłą”.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}