W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23.02.2024

23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia w 2001 r. w celu upowszechniania wiedzy na temat depresji oraz zachęcenia chorych do podjęcia leczenia.

23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja jest częstym zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się utrzymującymi się przez dłuższy czas oraz utrudniającymi funkcjonowanie m.in.: obniżonym nastrojem, apatią, utratą zdolności odczuwania przyjemności lub zainteresowań.

Warto zaznaczyć, że depresja różni się od zwykłych zmian nastroju i uczuć związanych z życiem codziennym. Odczuwany smutek z powodu niepowodzenia, straty lub żałoby nie stanowi depresji, o ile nie jest trwały i nie wpływa na podejmowanie dotychczasowych aktywności.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization) depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Szacuje się, że na depresję choruje około 350 mln ludzi. Zgodnie z najnowszym raportem Narodowego Funduszu Zdrowia pt. „NFZ o zdrowiu. Depresja” na tę chorobę cierpi około 1,2 mln Polaków. Ponadto dane NFZ wskazują, że w 2021 r. świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom, które najczęściej dotyczyły osób w wieku 55-64 lata.

 

Charakterystyczne objawy depresji, przy których należy zgłosić się do specjalisty:

  1. Obniżony nastrój utrzymujący się przez długi czas o dużym nasileniu.
  2. Bezsenność lub nadmierna senność.
  3. Lęk i napięcie.
  4. Zmniejszony apetyt (rzadziej zwiększony).
  5. Uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii.
  6. Niepokój i rozdrażnienie.
  7. Trudności z podejmowaniem decyzji, a także wykonywaniem codziennych obowiązków.

 

Gdzie szukać wsparcia specjalisty:

  1. Poradnie zdrowia psychicznego.
  2. Centra Zdrowia Psychicznego.
  3. Telefony wsparcia (telefony_wsparcia.pdf (nfz.gov.pl)).
{"register":{"columns":[]}}