3 mazowieckie gminy z prawami miejskimi od 2022 r.
30.12.2021
Cegłów (powiat miński), Jedlnia-Letnisko (powiat radomski) i Nowe Miasto (powiat płoński), to gminy, które od 2022 r. uzyskają prawa miejskie. Uroczystość nadania praw miejskich z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Wiceministra MSWiA Pawła Szefernakera odbyła się w czwartek, 30 grudnia 2021 r. w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
To niezwykle ważne, aby móc z wami świętować zmianę statusu, o który się ubiegacie. Miasta w naszej historii odgrywały kluczowa rolę, przechodziły przez różne kryzysy. Wiele z dzisiejszych wiosek, które dzisiaj stają się miastami, zostały ukarane przez cara za powstanie styczniowe – powiedział podczas uroczystości Premier RP Mateusz Morawiecki. Miasta takie jak między innymi Cegłów, ale także Bolimów czy Lutomiersk to przykłady, że zmieniamy wektory historii i oznacza to także aspiracje i wzrost ambicji lokalnych społeczności – dodał.
Od początku 2022 r. będą w Polsce funkcjonowały w sumie 964 miasta, spośród których 10 to gminy, które uzyskają z początkiem 2022 r. prawa miejskie, tj.: Kaczory (woj. wielkopolskie), Pruszcz (woj. kujawsko-pomorskie), Bolimów, Lutomiersk (woj. łódzkie), Cegłów, Jedlnia-Letnisko, Nowe Miasto (woj. mazowieckie), Iwaniska (woj. świętokrzyskie), Izbica (woj. lubelskie), Olsztyn (woj. śląskie).