47. rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 – „Zaczęło się w Radomiu”
25.06.2023
25 czerwca br. w Radomiu odbyły się obchody rocznicy radomskiego protestu robotniczego z 1976 r. W uroczystościach, na zaproszenie Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego, uczestniczyli m.in: Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński, Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska i Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.
Obchody rozpoczęły się od uroczystości patriotycznej oraz od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Radomskiego Czerwca ’76 przy budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przy ul. 25 Czerwca. Następnie, przy pomniku Radomskiego Czerwca ’76 u zbiegu ul. S. Żeromskiego i 25 Czerwca, odprawiona została uroczysta msza święta „Pamięci Bohaterów Czerwca ’76 i ks. Romana Kotlarza”, koncelebrowana pod przewodnictwem JE ks. bp. Marka Solarczyka – Ordynariusza Diecezji Radomskiej.
W ramach obchodów Radomskiego Czerwca, w przededniu rocznicy, odbyły się następujące wydarzenia: Półmaraton Radomskiego Czerwca ’76, wernisaż wystawy „Człowiek z buntu. Awers i rewers rzeczywistości PRL”, widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”, a także piknik rodzinny „Przystanek PRL”.
Obchody zostały zorganizowane przez Urząd Miasta Radomia, Stowarzyszenie Radomski Czerwiec ’76 oraz NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Radomska.
Patronat Honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
24 czerwca 1976 r. w transmitowanym przez radio i telewizję wystąpieniu sejmowym premier Piotr Jaroszewicz przedstawił informację na temat planowanej podwyżki cen detalicznych, która miała wejść w życie 28 czerwca. Mięso i jego przetwory miały zdrożeć o 69 proc., drób o 30 proc., masło i nabiał o 50 proc., a cukier nawet o 100 proc. W związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen 25 czerwca 1976 r. w wielu zakładach pracy w Polsce zorganizowano strajki i demonstracje. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Społeczne protesty zostały brutalnie stłumione przez milicję i Służbę Bezpieczeństwa. W całym kraju aresztowano około 2,5 tys. osób.