75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – obchody w Pęcicach
29.07.2019
Koncertem pieśni i piosenek powstańczych w wykonaniu Garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od czapy” rozpoczęły się pęcickie obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz bitwy i egzekucji 2 sierpnia 1944 r. w Pęcicach. W uroczystości uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.
Uroczystości, z wyjątkiem mszy św. odprawionej w intencji poległych w boju, zamordowanych i zmarłych Powstańców, odprawionej w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, odbywały się przy Pomniku – Mauzoleum w Pęcicach. Tam, z udziałem Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego odczytano Apel Pamięci, a także złożono wieńce na powstańczej mogile.
Podczas uroczystego Apelu Pamięci Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak odczytał list Premiera RP Mateusza Morawieckiego:
W 75. rocznicę Powstania Warszawskiego, jak co roku czcimy bohaterów naszej wolności, którym zawdzięczamy niepodległą Polskę. Tutaj, przy pomniku – mauzoleum w Pęcicach wspominamy poległych i rozstrzelanych powstańców IV obwodu Ochota i batalionu Zośka Armii Krajowej. Wszystkim zebranym, całej społeczności gminy Michałowice, pragnę przekazać wyrazy głębokiego szacunku i serdecznej pamięci. Chyląc czoła przed postawą powstańców warszawskich, oddajemy hołd jego żołnierzom. Tym, którzy w sierpniu i wrześniu 1944 roku oddali życie i tym, którzy jako świadkowie historii są wciąż wśród nas. Wyrażamy wdzięczność i głęboki podziw wobec ludzi, którzy bez wahania położyli swoja przyszłość na szali wolności ojczyzny. (…) Dziś naszym wspólnym zadaniem jest budowanie takiego świata, takiej Polski o jakiej marzyli powstańcy.. wartości dla których przez 63 dni przelewali swą krew, są nadal aktualne. To piękne, ze na naszych oczach odbywa się „sztafeta pokoleń” – tworzy się międzypokoleniowa więź oparta na powstańczych ideałach – napisał w liście premier Morawiecki.
Następnie delegacje złożyły kwiaty na powstańczej mogile przed Pomnikiem – Mauzoelum. Wieńce złożyli m.in. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.
Powstanie Warszawskie trwało 63 dni – do 2 października 1944 roku i było największą akcją zbrojną w okupowanej przez Niemców Europie. Do walk w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. żołnierzy podziemia. Blisko połowa z nich zginęła w walce o suwerenność Polski. Równie ogromne były straty wśród ludności cywilnej – ok 180 tys. ofiar. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal doszczętnie spalone i zburzone.
fot. Maciej Nędzyński/CO MON