W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

77. rocznica rozpoczęcia moskiewskiego procesu szesnastu Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

27.03.2022

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wziął udział w obchodach 77. rocznicy rozpoczęcia moskiewskiego procesu szesnastu Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Wydarzenie odbyło się w niedzielę, 27 marca br. w Pruszkowie.

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski

Obchody rozpoczęły się przy ul. Armii Krajowej, gdzie przed pomnikiem Przywódców Podziemnych Władz Rzeczpospolitej Polskiej zostały złożone wiązanki i kwiaty. Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, złożył wieniec i oddał hołd Przywódcom Polskiego Państwa Podziemnego.

Następnie w intencji szesnastu przywódców została odprawiona msza święta w kościele pw. Św. Kazimierza w Pruszkowie.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Zdzisław Sipiera i Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie.

Przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego zostali aresztowani przez NKWD w Pruszkowie 27 i 28 marca 1945 r., a następnie przewiezieni do Moskwy i osadzeni w więzieniu na Łubiance. Łącznie w sowieckim więzieniu znalazło się 16 przywódców niepodległościowego podziemia: ostatni dowódca AK gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, Wicepremier i delegat Rządu na Kraj Jan Stanisław Jankowski, Przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak z Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Kazimierz Bagiński, Adam Bień i Stanisław Mierzwa ze Stronnictwa Ludowego, Stanisław Jasiukowicz, Kazimierz Kobylański, Zbigniew Stypułkowski i Aleksander Zwierzyński ze Stronnictwa Narodowego, Józef Chaciński i  Franciszek Urbański ze Stronnictwa Pracy, Eugeniusz Czarnowski i Stanisław Michałowski ze Zjednoczenia Demokratycznego, Antoni Pajdak z Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Józef Stemler-Dąbski z Departamentu Informacji i Prasy Delegatury.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}