79. rocznica zdobycia posterunku żandarmerii niemieckiej „Nordwache” przez żołnierzy batalionu „Chrobry I”
03.08.2023
3 sierpnia br. przed tablicą przy ul. Żelaznej 75A w Warszawie odbyły się uroczystości w związku z 79. rocznicą zdobycia posterunku żandarmerii niemieckiej „Nordwache” przez żołnierzy Batalionu „Chrobry I” pod dowództwem kapitana Gustawa Billewicza ps. „Sosna”. W wydarzeniu wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.
Uroczystość z okazji zdobycia posterunku żandarmerii niemieckiej „Nordwache” odbyła się z inicjatywy Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej oraz Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.
W uroczystości uczestniczyli także: Posłowie na Sejm RP Antoni Macierewicz oraz Paweł Lisiecki, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki, Zastępca Szefa Kancelarii Sejmu Chrystian Młynarek i Zastępca Prezesa Insytutu Pamięci Narodowej Karol Polejowski.
Pierwsze próby zdobycia budynku żandarmerii niemieckiej zostały podjęte przez żołnierzy batalionu „Chrobry I” już 1 sierpnia 1944 r. Niestety, ze względu na silny ogień nieprzyjaciela oraz przeprowadzony na pozycje powstańcze atak niemieckich pojazdów opancerzonych szturm nie powiódł się. Dowódca batalionu, w związku z powyższym, wydał rozkazy zajęcia pobliskich budynków i zbudowania barykady. W konsekwencji broniący posterunku żandarmerii Niemcy znaleźli się w okrążeniu. Znaczna ich część, 3 sierpnia, podjęła próbę przebicia się z okrążenia, kierując się w stronę niemieckiej umocnieniowej placówki w rejonie alei Solidarności i ulicy Żelaznej. Budynku „Nordwache” broniła więc już tylko garstka żołnierzy. Kolejny szturm nie przyniósł jednak zwycięstwa. Dopiero przypadkowa eksplozja pobliskiego składu amunicji złamała morale niemieckich obrońców, którzy próbowali opuścić placówkę żandarmerii. Podczas ucieczki żołnierze zostali złapani, zaś budynek został zdobyty.