80. rocznica aresztowania dowódcy Armii Krajowej gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota”
30.06.2023
30 czerwca br. w Warszawie odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą aresztowania dowódcy Armii Krajowej gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota”. W wydarzeniu, na zaproszenie Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, uczestniczyli m.in.: Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki, Poseł na Sejm RP Sebastian Kaleta, Doradca Prezydenta RP Zofia Romaszewska, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, a także bratanica gen. Stefana Roweckiego – Krystyna Rowecka-Trzebicka.
Uroczystości rozpoczęły się od ceremonii złożenia wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową w miejscu aresztowania generała. Następnie, przed pomnikiem Stefana Roweckiego przy ul. Fryderyka Chopina, miały miejsce główne obchody, z udziałem władz państwowych i samorządowych.
Tegoroczna okrągła rocznica to doskonała okazja do oddania hołdu twórcy i pierwszemu komendantowi Armii Krajowej, który wiernie służył ojczyźnie. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” aresztowano 30 czerwca 1943 r. w lokalu przy ul. Spiskiej, po zadenuncjowaniu przez agentów Gestapo, działających w strukturach AK, po czym został przewieziony do siedziby niemieckiej policji przy al. Szucha. Obawiając się akcji odbicia więźnia, Niemcy pospiesznie zorganizowali specjalny samolot, którym 1 lipca 1943 r. przetransportowano generała Roweckiego do Berlina, a później do więzienia w Zellenbau na terenie obozu Sachsenhausen. Niemcy zdawali sobie sprawę, jak ważną postacią dla Polskiego Państwa Podziemnego jest generał Stefan Rowecki. Przesłuchania i rozmowy prowadzili wysocy rangą funkcjonariusze niemieccy, niekiedy w towarzystwie samego Heinricha Himmlera. Po wybuchu Powstania Warszawskiego Heinrich Himmler wydał polecenie wykonania egzekucji generała Roweckiego. Nie są znane dokładne okoliczności jego śmierci, ale zakłada się, że wyrok wykonano na początku sierpnia 1944 r. na terenie obozu Sachsenhausen.