80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
01.08.2024
„W jak wolność” to hasło, które przyświeca tegorocznym obchodom 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To właśnie o wolność walczyli uczestnicy zrywu społeczeństwa w okupowanej Warszawie. Tegoroczna, jubileuszowa rocznica jest obchodzona wyjątkowo uroczyście. Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski oraz Wicewojewodowie Robert Sitnik i Patryk Fajdek wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych w miejscach związanych z Powstaniem. Złożyli kwiaty przed pomnikami upamiętniającymi dowódców i uczestników tamtych wydarzeń oraz oddali hołd Powstańcom w Godzinę „W”.
Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski złożył w imieniu Premiera RP Donalda Tuska wieńce, najpierw przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, przy ul. Filtrowej gdzie znajdowała się siedziba konspiracyjna kwatery AK.
Następnie w imieniu Premiera RP Wojewoda wziął udział w uroczystości w Parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera – przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944”, podczas której nastąpiło podniesienie flagi państwowej oraz zapalenie „ognia pamięci”. Na 63 dni włączona została iluminacja pomnika. Po uroczystości wszyscy zgromadzeni wzięli udział w Marszu Mokotowa i przeszli pod obelisk „Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa” przy ul. Dworkowej.
Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek złożył wieniec w imieniu Premiera RP przed pomnikiem Stanisława Jankowskiego „Agatona” oraz przed pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla”. Następnie na Starych Powązkach złożył wieniec na grobie Krzysztofa Łypacewicza, Powstańca i byłego Wicewojewody Warszawskiego. Wydarzenia związane z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego odbywają się nie tylko w Warszawie. Wicewojewoda Patryk Fajdek wziął udział w uroczystości, która odbyła się przy Pomniku Niepodległości w Kozienicach.
Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik złożył kwiaty przed pomnikiem „Kobietom Powstania Warszawskiego” przy Placu Krasińskich. Z kolei w godzinach popołudniowych złożył w imieniu Premiera RP w miejscach pamięci znajdujących się w Parku Powstańców Warszawy na Woli: przed pomnikiem Matki, przy tablicy upamiętniającej Szare Szeregi oraz przy kamieniu poświęconym Powstańcom i Ludności Cywilnej Warszawy Wywiezionym i Zamordowanym w Obozach Koncentracyjnych.
Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski złożył kwiaty przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”. A później przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Przed godziną „W” Wojewoda na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w imieniu Premiera RP złożył kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”. Następnie uczcił pamięć prof. Jerzego Majkowskiego, byłego członka Rady Kombatanckiej i złożył kwiaty na jego grobie. Uczestniczył w kweście przy kwaterze Batalionu „Zośka” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W godzinę „W” Wojewoda wraz z Powstańcami i zaproszonymi gośćmi oddał hołd Bohaterom przed pomnikiem Gloria Victis.
Następnie na Cmentarzu Powstańców Warszawy będącego pod opieką Wojewody, Wojewoda Mariusz Frankowski wziął udział we wspólnej modlitwie międzyreligijnej na Kurhanie przy pomniku „Polegli-Niepokonani”. To tam znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy, poległych w Powstaniu Warszawskim. Na zakończenie odbyło się uroczyste złożenie wieńców przed Pomnikiem. W uroczytości wzięli udział także m.in. Premier RP Donald Tusk oraz Wanda Traczyk-Stawska.
Na zakończenie tego wyjątkowego dnia na Kopcu Powstania Warszawskiego Wojewoda złożył wiązankę w imieniu Premiera RP oraz wziął udział w uroczystym zapaleniu „Ognia pamięci” przyniesionego przez „Sztafetę pokoleń” z Grobu Nieznanego Żołnierza.
Powstanie Warszawskie trwało 63 dni – do 2 października 1944 roku i było największą akcją zbrojną w okupowanej przez Niemców Europie. Do walk w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. żołnierzy podziemia. Blisko połowa z nich zginęła w walce o suwerenność Polski. Równie ogromne były straty wśród ludności cywilnej – ok. 180 tys. ofiar. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal doszczętnie spalone i zburzone.