W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - uroczystości na terenie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz w Kolegium Jezuickim

02.08.2024

Na terenie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oddano hołd Powstańcom Warszawskim. Jej gmach został opanowany przez Powstańców 2 sierpnia 1944 roku i odgrywał ważną rolę w walkach na Starówce. Tego dnia mija także 80 lat od mordu, jakiego dokonali Niemcy w jezuickim Domu Pisarzy przy ul. Rakowieckiej. W uroczystych obchodach wydarzeń sprzed 80 lat udział wziął Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik.

Wicewojewoda Mazowiecki złożył kwiaty w "Krypcie Męczenników”

Zdobycie przez Powstańców Reduty PWPW

Uroczystości rozpoczęły się od powitania gości przez Marcina Wojdata, Prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Po wystąpieniach okolicznościowych odbyła się modlitwa za zmarłych i żyjących bohaterów Powstania Warszawskiego. Następnie zaproszone delegacje złożyły wieńce przed tablicą upamiętniającą Powstańców walczących o Redutę PWPW. Wieniec w imieniu Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska złożył Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik.

W tegorocznych uroczystościach wziął udział ostatni żyjący obrońca Reduty PWPW kpt. Juliusz Kulesza, a ponadto rodziny Powstańców, reprezentanci władz państwowych, przedstawiciele samorządu, partnerzy oraz pracownicy Wytwórni. Minutą ciszy uczczono zmarłego przed miesiącem uczestnika walk o Wytwórnię Janusza Pilchowskiego, który przez wiele lat przyjeżdżał z Wielkiej Brytanii, by brać udział w rocznicowych uroczystościach w PWPW.

Muzeum Powstania Warszawskiego podaje, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych została zdobyta przez powstańców 2 sierpnia 1944 r. Budynek udało się przejąć m.in. dzięki pomocy komórki konspiracyjnej AK, która działała wewnątrz wytwórni na potrzeby Polskiego Państwa Podziemnego. PWPW była wysuniętym najbardziej na północ przyczółkiem Powstańców na Starówce. Działał tu szpital polowy, magazyn żywnościowy, a także wytwórnia butelek zapalających. Reduta PWPW upadła 28 sierpnia 1944 r.

Obchody w Kolegium Jezuickim

Wicewojewoda Mazowiecki złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową oraz w "Krypcie Męczenników” w Kolegium Jezuickim. W uroczystości uczestniczyli również Burmistrz Dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski oraz Pani Barbara Tokarska, która była sanitariuszką podczas Powstania Warszawskiego.

2 sierpnia 2024 r. minęło 80 lat od mordu, jakiego dokonali Niemcy w jezuickim Domu Pisarzy przy ul. Rakowieckiej. To był akt zemsty za pomoc powstańcom. Zginęło ok. 40 osób, w tym w tym 16 jezuitów i ponad 20 świeckich.

Wieczorem tego dnia, do kaplicy wszedł powstańczy kapelan o. Franciszek Szymaniak. Nie wiedział o tragedii, jaka wydarzyła się przy ul. Rakowieckiej. Został on zamordowany strzałem w tył głowy w chwili, kiedy wyjmował Najświętszy Sakrament z tabernakulum.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}