W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

81. rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim

19.04.2024

W tym roku przypada 81. rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Oficjalne rocznicowe obchody przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie odbyły się 19 kwietnia. W wydarzeniu udział wzięli: Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa – Błońska, Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski oraz Wiceprezydent m. st. Warszawy Renata Kaznowska, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz środowisk żydowskich.

Na zdjęciu mężczyzna. Ma przypięty żółty kwiat do płaszcza.

Uroczystość rozpoczął Chóru "Kameleon”, który wykonał Hymn Bohaterów Getta "Zog nit keynmol". Po przywitaniu przybyłych gości Rabin Michael Schudrich odmówił modlitwę oraz wybrzmiały utwory „Ani Maamin” oraz "Warszawo ma", ponownie w wykonaniu Chóru „Kameleon”. Uczestniczące w wydarzeniu delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. 

W ramach obchodów Muzeum Historii Żydów Polskich przeprowadza corocznie akcję „Żonkile”. 450 tysięcy papierowych kwiatów rozdanych tego dnia symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, zamkniętych w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 r. Aby uczcić ten dzień organizowany jest również Marsz Pamięci Powstańców obejmujący trasę od Pomnika Bohaterów Getta – właz oraz Pomnika Żegoty przy pl. Bohaterów Getta Warszawskiego, przez Płytę Szmula Zygielbojma znajdującą się na ul. Edelmana 6, Bunkier Anielewicza na rogu Miłej i Dubois do Umschlagplatz na ul. Stawki 4/6. 

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja. Bezpośrednią przyczyną, wywołanego przez żydowskie podziemne formacje zbrojne na terenie warszawskiego getta, powstania była decyzja Niemców o likwidacji getta. W tym okresie Armia Krajowa przeprowadziła pod kryptonimem „Akcja Getto” szereg akcji zbrojnych, mających pomóc powstańcom. Planowano wysadzenie muru getta i umożliwienie Żydom ucieczki w kierunku Żoliborza. Trzykrotne, okupione śmiercią żołnierzy AK, próby podejścia pod mur getta i założenia ładunków wybuchowych, nie powiodły się. Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europie.
 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}