83. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę
17.09.2022
W sobotę, 17 września br. w dniu 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, na cmentarzu rzymsko-katolickim w Radomiu upamiętniono ofiary sowieckiego totalitaryzmu. W uroczystościach patriotycznych uczestniczyli m.in. Wojciech Skurkiewicz, Wiceminister Obrony Narodowej oraz Józef Przybyła, Prezes Radomskiego Oddziału Związku Sybiraków. W imieniu Konstantego Radziwiłła, Wojewody Mazowieckiego wieńce w miejscach pamięci złożył Paweł Sagan z Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.
Z udziałem radomskich „Sybiraków” oraz przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej, wojska, policji i straży pożarnej, a także innych służb mundurowych, pocztów sztandarowych szkół i organizacji społecznych, na cmentarzu rzymsko-katolickim w Radomiu, przed pomnikiem zamordowanych przez NKWD, zwanym „Katyńskim” oraz pomnikiem poświęconym „Sybirakom” i więźniom politycznym lat 1939-1956, społeczeństwo Radomia oddało hołd wszystkim ofiarom sowieckiego totalitaryzmu.
Oficjalne wydarzenia upamiętniające rozpoczęły się od przyjęcia meldunku o gotowości do uroczystości przez Wojciecha Skurkiewicza, Wiceministra Obrony Narodowej. Następnie przy dźwiękach hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, poczet sztandarowy wciągnął flagę państwową na maszt, po czym odczytano Apel Poległych. Po odmówieniu modlitwy za zmarłych, dla upamiętnienia ofiar radzieckiego systemu represji i zbrodni wojennych, kompania Wojska Polskiego z Garnizonu Radom oddała salwę honorową. Po oficjalnych wystąpieniach, przed pomnikiem „Sybiraków” i pomnikiem „Katyńskim” uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i zapalili znicze. W imieniu Konstantego Radziwiłła, Wojewody Mazowieckiego wieńce w miejscach pamięci złożył Paweł Sagan z Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.
17 września 1939 roku o godzinie 4 rano Armia Czerwona przekroczyła wschodnią granicę Polski. ZSRR rozpoczął niewypowiedzianą wojnę przeciwko Polsce, łamiąc traktat o nieagresji. Rosyjska agresja była efektem tajnego, niemiecko-rosyjskiego porozumienia „Ribbentrop-Mołotow” z 23 sierpnia 1939 r. Polskę zaatakowało łącznie 1,5 miliona żołnierzy radzieckich, w tym 6 tys. czołgów i ok. 1800 samolotów. Wschodniej granicy kraju broniło 30 tys. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Mimo, że rozkaz Naczelnego Wodza nakazywał unikanie walki z Sowietami, Polacy stoczyli wiele bitew i potyczek, w których zginęło 2,5 tys. żołnierzy, a 250 tys. trafiło do niewoli. W konsekwencji na terenie ZSRR, w wielu obozach śmierci, Rosjanie rozstrzelali 21 892 polskich oficerów, urzędników, właścicieli ziemskich, duchownych i leśników. W Grodnie po zajęciu miasta wymordowano ponad 300 cywilnych obrońców. Do 1941 roku z terenów zajętych przez wojska ZSRR, Sowieci przeprowadzili cztery deportacje, wysyłając na Syberię prawie 1,5 miliona obywateli Rzeczypospolitej.
Od 2004 roku, w dniu 17 września obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. Od 2013 r. święto ma charakter państwowy.