W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

84. rocznica niemieckiej zbrodni wojennej pod Ciepielowem

08.09.2023

W piątek, 8 września br. przy żołnierskiej mogile, na leśnej polanie w Dąbrowie pod Ciepielowem odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające ofiary niemieckiej zbrodni wojennej, popełnionej przez Wehrmacht 9 września 1939 roku na żołnierzach polskich – jeńcach wojennych z 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca. Hołd zamordowanym żołnierzom oddali m.in. Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, Starosta Powiatu Lipskiego Sławomir Śmieciuch, Wójt Gminy Ciepielów Artur Szewczyk, Komendant Garnizonu Wojska Polskiego w Radomiu ppłk Ireneusz Bębenek. Wieniec, w imieniu Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego, złożył w miejscu pamięci Paweł Sagan, pracownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.

84. rocznica niemieckiej zbrodni wojennej pod Ciepielowem

Wydarzenie rozpoczęło się od przyjęcia meldunku o gotowości do uroczystości przez Wiceministra Obrony Narodowej Wojciecha Skurkiewicza. Następnie odśpiewano hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Po odmówieniu modlitwy za ofiary niemieckiej zbrodni wojennej odczytano apel poległych. Oddając część pomordowanym żołnierzom i oficerom kompania 62. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu oddała salwę honorową.

W miejscu pamięci – przed grobem, gdzie spoczywają rozstrzelani żołnierze, oficjalne delegacje i mieszkańcy Ciepielowa złożyli kwiaty i zapalili znicze. Wieniec w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w asyście Wójta Gminy Ciepielów Artura Szewczyka, złożył Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego wieniec złożył Paweł Sagan, pracownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.

Uczestnicząca w uroczystości młodzież szkolna z PSP w Ciepielowie uczciła pamięć poległych i pomordowanych oficerów i żołnierzy biorąc udział w biegu patriotycznym „Tropem Wilczym”.

Mordu wojennego w Dąbrowie pod Ciepielowem dokonali żołnierze Wehrmachtu z 3 batalionu 15 Pułku Piechoty Zmotoryzowanej, pod dowództwem płk. Waltera Wessela z 29 Dywizji Piechoty. Był to odwet za bohaterską postawę polskich żołnierzy, którzy 9 września 1939 r. stawili wrogowi wielogodzinny zacięty opór. W konsekwencji braku amunicji polscy żołnierze zmuszeni byli się poddać.

Zbrodnia wojenna w Dąbrowie pod Ciepielowem była największą udokumentowaną niemiecką egzekucją dokonaną na jeńcach wojennych we wrześniu 1939 r., rozstrzelano wówczas 300 polskich żołnierzy.

W 1950 r. do Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim dotarły dokumenty dotyczące zbrodni wojennej, dokonanej przez Wehrmacht na polskich żołnierzach pod Ciepielowem, a wraz z nimi dokumentacja fotograficzna z egzekucji. Mimo śledztwa prowadzonego w okresie PRL oraz w czasach współczesnych, nie udało się postawić winnych w stan oskarżenia.

Zbrodnia wojenna pod Ciepielowem została uwieczniona napisem na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie: „CIEPIELÓW 9 IX 1939”. To tragiczne wydarzenie upamiętnione jest także w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}