W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

84. rocznica powołania Batalionów Chłopskich

08.10.2024

Bataliony Chłopskie powstały w sierpniu 1940 r. jako „Straż Chłopska” o kryptonimie konspiracyjnym „Chłostra”. Były drugą pod względem wielkości organizacją zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego. W końcowym okresie II wojny światowej liczyły około 170 tys. żołnierzy oraz 20 tys. ochotniczek w Ludowym Związku Kobiet. 8 października, w dzień powołania na komendanta nowo powstałej militarnej organizacji ruchu ludowego Franciszka Kamińskiego ps. Zenon Trawiński, odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę powołania Batalionów Chłopskich.

84. rocznica powołania Batalionów Chłopskich

W wydarzeniu, organizowanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich, udział w obchodach, w imieniu Wojewody Mazowieckiego, wziął Przewodniczący Mazowieckiej Rady Kombatanckiej, Prezes Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP płk dr inż. Leonard Kapiszewski.

Uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie złożono wieńce przed pomnikiem „Ku chwale Batalionów Chłopskich” oraz na grobie gen. Dyw. Franciszka Kamińskiego. Aby przywrócić pamięć o polskiej wsi i jej bohaterach, którzy przyczynili się do budowy wolnej i niepodległej Polski, hołd oddano również na skwerze przy ul. Czerniakowskiej i Alei Polski Walczącej pod pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet.

Bataliony Chłopskie w czasie II wojny światowej stały się jednym z filarów Polskiego Państwa Podziemnego. Siły zbrojne ludowców powstały w sierpniu 1940 r. Nazwę Bataliony Chłopskie, przyjęto formalnie dopiero w 1944 r., ale używano jej już wcześniej. Były drugą, po Armii Krajowej, siłą militarną w okupowanej Polsce. W walkę zaangażowało się ok. 170 tys. żołnierzy, którzy przeprowadzili ok. 3 tys. różnego rodzaju akcji bojowych. Do najważniejszych należą m.in. walki w obronie pacyfikowanej Zamojszczyzny w latach 1942–1943, zwłaszcza bitwy pod Wojdą i Zaborecznem oraz walki w obronie tzw. Republiki Pińczowskiej. Bataliony swoją działalność prowadziły również na Kresach Wschodnich, pod okupacją sowiecką i niemiecką. Gdy władzę w kraju przejęli komuniści, wielu żołnierzy tej formacji było prześladowanych, a Bataliony Chłopskie w okresie stalinowskim skazano na zapomnienie. 

 

Zdjęcia: Urząd do Spraw Kombatanów i Osób Represjonowanych 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}