W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

84. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

01.09.2023

1 września 1939 r. hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę, rozpoczynając II wojnę światową – najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach świata, który pochłonął miliony istnień ludzkich, w tym: 6 milionów Polaków – najwięcej spośród wszystkich narodów. Na pamiątkę tego tragicznego okresu, jakim była II wojna światowa, oraz by uczcić walczących o niepodległość żołnierzy polskich, 1 września obchodzony jest Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W tegorocznych uroczystościach, zorganizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, w imieniu Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego, uczestniczyła, oddała hołd poległym i złożyła wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza Dyrektor Generalna Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Jolanta Kowalik-Gęsiak.

84. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

Podczas uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, z udziałem ostatnich Weteranów Walk o Niepodległość RP, nastąpiło wręczenie medali „Pro Bono Poloniae”, „Pro Patria” oraz „Reipublicae Memoriae Meritum”, a także medali nadanych przez Prezydenta RP osobom szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walkach o wolność i niepodległość, po czym zostały wygłoszone przemówienia okolicznościowe. Uroczystości zakończyła ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Ponadto w ramach odbywających się w Warszawie obchodów miały miejsce: uroczyste przekazanie sztandaru 3. Pułku Strzelców Polskich I Korpusu Polskiego w Rosji do Muzeum Wojska Polskiego, jak również: złożenie kwiatów przed tablicą Ku Czci Cywilnych Ofiar II Wojny Światowej, w kwaterze Żołnierzy Września 1939 roku oraz na grobach ich dowódców, m.in. gen. Tadeusza Kutrzeby, gen. bryg. Mikołaja Bołtucia, gen. bryg. Stanisława Grzmota-Skotnickiego, gen. bryg. Stanisława Rawicza-Dziewulskiego i gen. bryg. Franciszka Seweryna Włada, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony 25 kwietnia 1997 r. przez Sejm RP jako święto obrońców ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych. Obecna nazwa: „Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” obowiązuje od 18 maja 2014 r.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}