W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

85. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

17.09.2024

85 lat temu, łamiąc pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski. Państwowe obchody upamiętniające rocznicę z udziałem władz państwowych i Sybiraków odbyły się przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie. Premiera RP Donalda Tuska reprezentował Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik.

Na zdjęciu widać mężczyznę

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego oraz odegrania hejnału warszawskiego. Po okolicznościowych przemówieniach zmówiona została wspólna modlitwa międzyreligijna.

W trakcie obchodów z udziałem wojskowej asysty honorowej odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Wicewojewoda Mazowiecki w imieniu Premiera RP złożył wieniec przed Pomnikiem „Poległym i Pomordowanym na Wschodzie". Uroczystości na Skwerze Matki Sybiraczki zakończyło odśpiewanie „Hymnu Sybiraków”.

17 września 1939 roku Armia Czerwona, bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny, wkroczyła na tereny II Rzeczypospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja.

Wojska radzieckie przekroczyły na całej długości wschodnią granicę Polski. Aresztowano ponad 200 tys. Polaków, wielu z nich zostało zamordowanych przez NKWD. Ponad 21 tys. – w tym 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, to ofiary Zbrodni Katyńskiej – masowych egzekucji dokonanych wiosną 1940 r. Wszystkim obywatelom II RP narzucono obywatelstwo radzieckie. Wywózki na Syberię objęły 1 mln 350 tys. osób.

 

Obchody Światowego Dnia Sybiraka w Wołominie

Przed południem Wicewojewoda Robert Sitnik uczestniczył w uroczystościach Światowego Dnia Sybiraka w Wołominie. Po mszy świętej w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski nastąpił przemarsz pod Pomnik Zesłańców Sybiru i Osób Represjonowanych. Przed pomnikiem delegacje złożyły wieńce i wiązanki. Na zakończenie uroczystości odbył się koncert „Do tego kraju” uczniów szkoły muzycznej im. Witolda Lutosławskiego.

 

Obchody Dnia Sybiraka i 85. Rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę w Radomiu

Przemarsz uczestników uroczystości pod pomnik Anioła Ciszy na Cmentarzu Rzymskokatolickim, odegranie Hymnu Państwowego, Apel Pamięci to niektóre elementy organizowanych obchodów patriotycznych Dnia Sybiraka i 85. Rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę w Radomiu. W wydarzeniu udział wzięli Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek oraz Rafał Molga, Kierownik delegatury MUW w Radomiu. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem poświęconym Sybirakom i więźniom politycznym lat 1939-1956 oraz pod pomnikiem zamordowanych przez NKWD zwanym „Katyńskim”.

W 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 17 września Światowym Dniem Sybiraka.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}