W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

85. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

01.09.2024

1 września 1939 r. rozpoczął się najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach świata – II wojna światowa. Radom, jak wiele polskich miast, miał swoich bohaterów. Poseł na Sejm RP Konrad Frysztak oraz Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek wzięli udział w uroczystościach rocznicowych, by uczcić ich pamięć.

85. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Wicewojewoda Patryk Fajdek najpierw zapalił znicze pod dawną siedzibą Gestapo, na znak pamięci o walczących o wolną i niepodległą Polskę. To budynek, który całym sobą mówi do nas: nigdy więcej wojny. – powiedział Wicewojewoda.

85. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Podczas wojny Radom stał się siedzibą jednego z czterech obszarów Generalnego Gubernatorstwa III Rzeszy Niemieckiej.

Następnie Wicewojewoda wziął udział w uroczystościach na placu przed Kościołem Garnizonowym, które rozpoczęły się od złożenia meldunku Dowódcy Garnizonu Radom, wciągnięcia flagi państwowej na maszt i odegraniem hymnu.

- Wspominamy dziś tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny, często oddając to, co mieli najcenniejszego - swoje życie. To dzięki ich niezłomności i poświęceniu możemy dziś żyć w wolnej Polsce. Wspominamy również tych, którzy zginęli w straszliwych okolicznościach, zamordowani przez okupanta. Zbrodnia na Firleju, gdzie setki niewinnych mieszkańców Radomia zostało brutalnie zamordowanych, pozostaje niezatarta w naszej pamięci, jako jedno z najczarniejszych wydarzeń w naszej historii. – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.

85. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Po wystąpieniach okolicznościowych odbył się Apel Pamięci oraz salwa honorowa. Na zakończenie, aby oddać hołd pomordowanym złożono kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Radomiu.

1 września 1939 r. hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę, rozpoczynając II wojnę światową – najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach świata, który pochłonął miliony istnień ludzkich, w tym: 6 milionów Polaków – najwięcej spośród wszystkich narodów. Na pamiątkę tego tragicznego okresu, jakim była II wojna światowa, oraz by uczcić walczących o niepodległość żołnierzy polskich, 1 września obchodzony jest Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}