90-lecie Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie
27.05.2022
29 maja br. Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy obchodził swoje 90-lecie. Z tej okazji, 27 maja, odbyła się uroczysta gala w siedzibie Instytutu przy ul. Wilhelma Roentgena 5 w Warszawie. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła w gali uczestniczył Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Tomasz Sławatyniec.
W uroczystości wzięli udział m.in.: Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, Kardynał Kazimierz Nycz, Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Roman Topór-Mądry.
Podczas wydarzenia Dyrektor Tomasz Sławatyniec odczytał list od Wojewody Mazowieckiego, którego adresatami byli: Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii prof. dr hab. n. med. Jan Walewski oraz wszyscy zgromadzeni. „Z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy utworzenia Instytutu Radowego – Narodowego Instytutu Onkologii na Pana ręce przesyłam serdeczne gratulacje dla jego zespołu. Dzisiejsze uroczystości są dla mnie okazją do wyrażenia szczerego szacunku dla wszystkich, którzy w ciągu minionych dziesięcioleci tworzyli placówkę. W szczególny sposób pragnę podziękować kadrze medycznej, prowadzącej działania naukowe, profilaktyczne, diagnostyczne i lecznicze. Składam hołd pokoleniom lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych profesjonalistów medycznych wykonujących swoje zadania ofiarnie, z oddaniem i poczuciem społecznego posłannictwa. Każdy z tych wysokiej klasy specjalistów wniósł bezcenny wkład w poszerzenie wiedzy o chorobach onkologicznych, ich diagnostyce, terapii i profilaktyce, a tym samym – we wspaniały rozwój Centrum Onkologii, uwieńczony przekształceniem w 2019 r. w Państwowy Instytut Badawczy. Z okazji tego imponującego jubileuszu Panu Dyrektorowi i całemu zespołowi placówki składam serdeczne pozdrowienia. Życzę Państwu, aby nadchodzące lata sprzyjały wykorzystaniu wielkiego potencjału intelektualnego i organizacyjnego Instytutu z pożytkiem dla pacjentów i nauki. Proszę też przyjąć życzenia satysfakcji z pełnionej misji, pomyślnej realizacji kolejnych projektów badawczych i spełnienia zamierzeń osobistych”.
Idea instytutu zrodziła się w 1921 r. podczas spotkania z Polonią w Chicago, w czasie którego Maria Skłodowska-Curie miała powiedzieć: „Polska niepodległa powinna mieć (…) swój instytut radowy. Początek tego instytutu istnieje w pracowni radiologicznej założonej za moją inicjatywą w Warszawie”. Polska noblistka miała na myśli Pracownię Radiologiczną Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, otwartą w 1913 r. przy ul. Kaliksta 8.
Uroczyste otwarcie Instytutu Radowego, z udziałem Marii Skłodowskiej-Curie, Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, premiera Aleksandra Prystora i licznych przedstawicieli świata nauki, polityki i kultury, odbyło się 29 maja 1932 r.
W 1951 r. na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów połączono Instytut Radowy w Warszawie z Instytutem Onkologii w Krakowie i Państwowym Instytutem Przeciwrakowym w Gliwicach, tworząc Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie z Oddziałami w Krakowie i Gliwicach i przyznając mu status instytutu naukowo-badawczego.