W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Radom: 84. rocznica napaści sowieckiej na Polskę

17.09.2023

W niedzielę, 17 września br. dla upamiętnienia 84. rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę, na cmentarzu rzymsko-katolickim w Radomiu odbyły się uroczystości o charakterze państwowym. Członkowie „Rodzin Katyńskich i „Sybiraków” oraz przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, wojska, policji, stowarzyszeń i radomskich szkół średnich, oddali hołd ofiarom sowieckiego totalitaryzmu. Wieńce w miejscach pamięci złożyli m.in. Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, Poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk, Posłowie na Sejm RP Marek Suski i Dariusz Bąk. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego hołd poległym i pomordowanym oddał Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.

84. rocznica napaści sowieckiej na Polskę

Oficjalne uroczystości o charakterze państwowym, z udziałem dowództwa i pododdziału wojska z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu oraz 62. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu, odbyły się na cmentarzu rzymsko-katolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Meldunek o gotowości do uroczystości przyjął Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz. Przy dźwiękach hymnu Rzeczypospolitej Polskiej poczet sztandarowy wciągnął flagę państwową na maszt. Po okolicznościowych przemówieniach przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz „Rodzin Sybiraków” odczytano Apel Poległych. Dla upamiętnienia ofiar sowieckiego totalitaryzmu i wszystkich poległych za Ojczyznę pododdział Wojska Polskiego oddał salwę honorową.

Następnie złożono  wieńce i zapalono znicze pod pomnikiem zamordowanych przez NKWD, zwanym „Katyńskim” oraz pomnikiem upamiętniającym „Sybiraków” i więźniów politycznych, którzy zginęli lub zostali zamordowani w imię komunistycznej ideologii w latach 1939-1956. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego wieńce w miejscach pamięci złożył Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.

Uroczystości religijne upamiętniające ofiary sowieckiej napaści na Polskę, odbyły się w Kościele Garnizonowym pw. św. Stanisława Biskupa w Radomiu. 

17 września 1939 roku o godzinie 4.00 Armia Czerwona przekroczyła wschodnią granicę Polski. Łamiąc traktat o nieagresji Polskę zaatakowało 1,5 miliona żołnierzy radzieckich. W ten sposób rozpoczęła się niewypowiedziana, sowiecka wojna przeciwko Polsce, która była efektem tajnego, niemiecko-rosyjskiego porozumienia z 23 sierpnia 1939 r. „Ribbentrop-Mołotow”. Mimo rozkazu unikania walki z Sowietami, Polacy stoczyli wiele bitew i potyczek; zginęło 2,5 tys. żołnierzy, a 25 tys. dostało się do niewoli. W wielu obozach śmierci na terenie ZSRR, Rosjanie rozstrzelali 21 892 polskich oficerów, w tym policjantów, urzędników, właścicieli ziemskich, duchownych i leśników. Na wschodnich terenach Rzeczypospolitej, zajętych na mocy umowy z Niemcami, Sowieci przeprowadzili cztery deportacje. Na Syberię i w inne miejsca ZSRR zesłano prawie 1,5 miliona polskich obywateli.

Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest 17 września, w dniu sowieckiej napaści na Polskę. Od 2013 r. święto ma charakter państwowy.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}