W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Betlejemskie Światło Pokoju jest już na Mazowszu

18.12.2024

Betlejemskie Światło Pokoju – symbol nadziei, pokoju i miłości, który za pośrednictwem skautów wędruje prawie po całej Europie. Dziś dotarło na Mazowsze – do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi "Kochaj czynem".

Betlejemskie Światło Pokoju jest już na Mazowszu

Z rąk Komendantki Chorągwi Stołecznej Związku Harcerstwa Polskiego hm. Katarzyny Karolak oraz Zastępczyni Komendanta Chorągwi Mazowieckiej ZHP hm. Agnieszki Gruber światełko odebrali Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik oraz Dyrektor Generalny Urzędu Paweł Cukrowski. 

"Kochaj czynem" - tegoroczne hasło nawiązuje do codziennych, czasem małych i z pozoru nieznacznych sytuacji, które mogą odmienić los drugiego człowieka. Pamiętajmy, że nawet drobne uczynki mają znaczenie.

Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r., a tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby z pomocą harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}