W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne ferie 2023

10.02.2023

Okres ferii zimowych w województwie mazowieckim rozpoczyna się od 13 lutego i trwa do 26 lutego br. Służby i inspekcje z Mazowsza będą prowadzić wzmożone działania w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz turystów przebywających w województwie mazowieckim. W ramach akcji „Bezpieczne ferie 2023” służby i inspekcje przeprowadzą liczne kontrole m.in.: miejsc zorganizowanego wypoczynku czy sprawności technicznej autokarów.

Bezpieczne ferie 2023

Bezpieczny pobyt

Kuratorium Oświaty w Warszawie przypomina, że przed wybraniem zimowiska lub półkolonii należy sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Organizator wyjazdu powinien zgłosić wyjazd krajowy w bazie wypoczynku na minimum 21 dni przed rozpoczęciem zimowiska. W momencie półkolonii lub wyjazdów zagranicznych zgłoszenia należy dokonać na minimum 14 dni przed planowanym wyjazdem. Zgłoszenie można dokonać korzystając z formularza online zamieszczonego na stronie www.wypoczynek.mein.gov.pl . 

Wszyscy organizatorzy wypoczynku z terenu województwa mazowieckiego mogli wziąć udział w szkoleniu on-line, podczas którego przypomniano m.in. zasady rejestracji wypoczynku.   

Do publicznej wiadomości w bazie wypoczynku udostępnione są zgłoszenia, spełniające wszystkie wymagania formalne, które zostały określone przepisami prawa, m.in.: termin wyjazdu, lokalizacja oraz ramowy program wypoczynku. Ponadto, na stronie www.wypoczynek.mein.gov.pl, można zweryfikować, czy wypoczynek dzieci został zgłoszony do Kuratorium i czy uzyskał akceptację Kuratora (został umieszczony w bazie wypoczynku).

Kuratorium Oświaty skontroluje zgłoszenia organizatorów pod kątem:

  • zapewnienia uczestnikom dostępu do opieki medycznej,
  • posiadania odpowiednich kwalifikacji przez kadrę opiekującą się dziećmi,
  • spełniania przez obiekt wymagań ochrony przeciwpożarowej,
  • miejsca wypoczynku pod kątem jakości żywienia, bezpieczeństwa i higieny, programu zajęć.

Dodatkowo Kuratorium przeprowadzi kontrolę losowo wybranych kolonii.  Obecnie (stan na 9 lutego 2023 r.) w bazie wypoczynku zatwierdzono 1856 zgłoszeń.

Szczegółowe informacje, porady dotyczące zimowego wypoczynku na Mazowszu oraz wytyczne dla organizatorów są dostępne na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Warszawie, w zakładce Bezpieczne ferie - Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Bezpieczeństwo w trakcie podróży i na drodze

Funkcjonariusze policji mają na uwadze zarówno bezpieczeństwo osób korzystających
z wypoczynku i przemieszczające się w tym celu po kraju, jak również tych wszystkich, którzy pozostaną w miejscu swojego zamieszkania.

Aby zadbać o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych, policjanci będą kontrolować  zorganizowane miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży, sprawować nadzór prewencyjny terenów dworców kolejowych i autobusowych oraz węzłów komunikacyjnych, a także blokowisk, parków, placów szkolnych, a także zwrócą uwagę na pozostawianie dzieci bez opieki dorosłych, zwłaszcza w okolicach zbiorników wodnych, które mogą być miejscem „dzikich lodowisk”. Kontrolować będą miejsca sprzedaży alkoholu, pod kątem dostępności do niego małoletnich.

Ponadto funkcjonariusze zapewnią bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym na głównych drogach tranzytowych, a także będą zwracać uwagę na zdarzenia powodujące zakłócenie płynności ruchu i podejmować czynności zmierzające do jej przywrócenia.

Policjanci garnizonu mazowieckiego w stałych miejscach będą prowadzić kontrole sprawności technicznej autokarów, przed wyjazdem dzieci i młodzieży, a w razie potrzeby czynności te prowadzić będą w miejscach odjazdu autokaru.

Zostanie zwiększona liczba kontroli w ruchu drogowym, a w szczególności w zakresie stanu technicznego pojazdów, stanu trzeźwości i stanu psychofizycznego kierowców, sposobu przewożenia dzieci w pojazdach, niedostosowania prędkości pojazdów do limitów,  nieprawidłowego wykonywania manewrów, noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poza terenem zabudowanym.

Policjanci w trakcie trwania ferii zimowych będą przeprowadzać akcje edukacyjno – profilaktyczne oraz akcje informacyjno - promocyjne w celu uświadomienia o właściwych postawach podczas spędzania czasu wolnego i sposobach reakcji na niebezpieczne zdarzenia.

 „Bezpieczny Autobus” to uruchomiona przez Ministerstwo Cyfryzacji (www.bezpiecznyautobus.gov.pl), pozwalająca na łatwy i szybki sposób sprawdzenia podstawowych danych na temat autokaru, którym planowana jest podróż.

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w ramach akcji „Bezpieczny autokar” przeprowadza kontrole autobusów w stałym punkcie kontrolnym znajdującym się przy hali widowiskowo-sportowej "TORWAR" w dniach:

  • 10.02.2023 - 08:00 do 20:00
  • 11.02.2023 – 06:00 do 09:00
  • 13.02.2023 – 06:00 do 09:00
  • 14.02.2023 – 06:00 do 09:00
  • 20.02.2023 – 06:00 do 09:00
  • 21.02.2023 – 06:00 do 09:00
  • 26.02.2023 – 06:00 do 09:00

W sytuacji zmożonego ruchu kontrole odbywają się do ostatniego autobusu.

W sytuacjach wyjątkowych m.in. podczas podstawienia kilku autobusów oraz w miarę możliwości inspektorzy przeprowadzają również kontrole autobusów po wcześniejszym otrzymaniu zgłoszenia.

Zgłoszenia przyjmowane są w oddziale Warszawa – Wesoła ul. Żółkiewskiego 17 nr tel. 22 831-60-82 w godzinach 07:00 – 15:00 lub w siedzibie WITD w Radomiu ul. Limanowskiego 29a nr tel. 48 363-51- 87 w godzinach 07:00 – 15:00.

W przypadku braku możliwości przeprowadzenia kontroli przez WITD w Radomiu zgłaszający zostanie poproszony o kontakt z właściwą miejscowo jednostką Policji.

Bezpieczeństwo epidemiologiczne

Ważne jest, aby zorganizowany wypoczynek zimowy dzieci i młodzieży odbył się przy uwzględnieniu określonych zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Dlatego też Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny koordynuje działania Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych w tym zakresie przez cały okres trwających ferii. Podobnie jak w ubiegłych latach, Państwowa Inspekcja Sanitarna na terenie województwa mazowieckiego będzie współpracować z lokalnymi jednostkami samorządowymi oraz służbami i strażami, a także podmiotami odpowiedzialnymi za organizację i warunki zimowego wypoczynku w naszym regionie. Biorąc pod uwagę trwający konflikt zbrojny na Ukrainie, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wraz z Państwowymi Powiatowymi Inspektoratami Sanitarnymi będzie zwracał szczególną uwagę na działania zapewniające bezpieczeństwo i porządek publiczny.

Przez cały okres wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży Państwowa Inspekcja Sanitarna na Mazowszu będzie podejmowała działania zapobiegawcze mające na celu bezpieczeństwo epidemiologiczne oraz sanitarno-higieniczne. Zostanie wzmożony nadzór sanitarny nad turnusami zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, zarówno w formie wyjazdowej, jak i w miejscu zamieszkania. Obiekty zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży będą nadzorowane pod kątem:

  • warunków żywienia zbiorowego,
  • realizacji zasad dobrej praktyki higienicznej, dobrej praktyki produkcyjnej, analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (GHP/GMP/HACCP)
  • stanu sanitarno-higienicznego i technicznego pomieszczeń bloku żywieniowego oraz wyposażenia,
  • sposobu przechowywania środków spożywczych oraz realizacji przepisów krajowych i unijnych w tym zakresie.

Zostaną wzmożone działania nadzorcze nad obiektami żywienia zbiorowego otwartego (tzw. małą gastronomią) oraz punktami sprzedaży alkoholu, zlokalizowanymi w pobliżu miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. W przypadku wątpliwości dotyczących warunków sanitarnych w ośrodkach, w których wypoczywają dzieci na terenie województwa mazowieckiego, prosi o kontakt z właściwą dla miejsca wypoczynku Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (wykaz adresów oraz telefonów na stronie https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/kontakt-wsse) lub Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie (w sprawie interwencji Oddziału HDiM) tel. 22 620 90 01 (06) w. 123 (poniedziałek – piątek w g. 7.30 – 15.00)

Bezpieczeństwo pożarowe 

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wypoczynku zimowego na terenie województwa mazowieckiego, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej polecił podległym jednostkom organizacyjnym realizowanie założeń kampanii „Bezpieczne Ferie 2023”. Główne zadania tej kampanii to m.in. organizowanie spotkań strażaków w szkołach oraz strażnicach Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, półkoloniach z dziećmi i młodzieżą szkolną. Podczas tych spotkań poruszane są takie tematy jak:

  • zagrożenia związane z korzystaniem z tzw. „dzikich lodowisk” na zamarzniętych akwenach,
  • zagrożenia związane z zabawami i aktywnością na świeżym powietrzu (ferie zimowe spędzane w górach, na stoku narciarskim, zjeżdżanie na sankach, organizowanie kuligów),
  • zagrożenia związane z narażeniem swojego ciała na niskie temperatury,
  • wykorzystanie elementów odblaskowych podczas poruszania się po zmroku,
  • zagrożenia związane z pożarami oraz emisją tlenku węgla w obiektach mieszkalnych,
  • zasady zgłaszania zdarzeń na numer alarmowy 112.

W ramach kampanii „Bezpieczne Ferie 2023” PSP przypomina o zasadach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Prowadzone są także działania przypominające o obowiązku odśnieżania dachów i usuwania sopli przez zarządców, właścicieli lub administratorów obiektów budowlanych. Ponadto w ramach kampanii edukacyjnej „Czujka na Straży Twojego bezpieczeństwa” Państwowa Straż Pożarna przypomina o przeglądach technicznych oraz stosowaniu czujek dymu i tlenku węgla w budynkach mieszkalnych.

Strażacy podczas wypoczynku zimowego mają za zadanie kontrolę miejsc organizatorów zimowego wypoczynku pod względem przestrzegania przepisów pożarowych oraz sprawdzenia listy obiektów zamieszczonych w elektronicznej „Bazie wypoczynku” (https://wypoczynek.mein.gov.pl) pod kątem zabezpieczenia przeciwpożarowego.

 

NUMERY ALARMOWE I INTERWENCYJNE

112 - numer alarmowy

997 - Policja

999 - Pogotowie Ratunkowe

Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Radomiu – tel. 48 363 51 87

Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie – tel. 22 551 24 00

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Warszawie – tel. 22 863 90 12

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie – tel. dyżurny 502 171 171 (w sprawach interwencji Oddziału HDiM 22 620 90 01  (06) w. 123 ; pn./pt. w g. 7:30-15:00).

{"register":{"columns":[]}}