„Bohaterowie naszej niepodległości” – wystawa w podcieniach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego
28.04.2023
28 kwietnia br. Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski dokonał otwarcia, w podcieniach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, wystawy pn. „Bohaterowie naszej niepodległości”. Wystawa ma na celu uhonorować postacie działające na rzecz niepodległości, wolności oraz przemian demokratycznych w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. List do organizatorów oraz uczestników uroczystego otwarcia wystawy skierował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. List został odczytany przez Wicewojewodę Mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego.
– Oddajemy dziś hołd tym, którzy nigdy się nie poddali, którzy nigdy nie pogodzili się z podległością wobec wschodniej dyktatury. Którzy w ciszy konspiracyjnych lokali […] niestrudzenie pomagali ludziom w małych sprawach, myśląc jednocześnie o wielkich. […] Jestem dumny, że do tego grona osób szczególnie zaangażowanych należał mój Ojciec, Kornel Morawiecki. W słowach przysięgi Solidarności Walczącej zapisał: „Przysięgamy walczyć o solidarność między ludźmi i między narodami”. I całe życie wypełniał tę przysięgę. […] Dziękuję Fundacji Walczącym o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych i Więzionych za inicjatywę stworzenia wystawy, która przypomni starszym pokoleniom tę heroiczną historię, a dla młodszych może stać się źródłem nowej wiedzy o naszych najnowszych dziejach. Mam nadzieję, że będzie godną formą upamiętnienia osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do odzyskania niepodległości – m.in. napisał w liście Premier RP Mateusz Morawiecki.
– Kiedyś Józef Piłsudski powiedział, że „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem. Jest tylko zbiorem ludzi zamieszkujących dane terytorium”. Właśnie dlatego musimy pamiętać o tych, którzy oddali swoje życie po to, żeby Polska mogła być wolna. Pamiętajmy, że bez historii nie byłoby teraźniejszości – powiedział Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki.
Wystawa składa się z jedenastu tablic ukazujących sylwetki przedstawicieli nurtu niepodległościowego w PRL-u, takich jak:
- Emil Barchański, 1965–1982, działacz środowiska „Ucznia Polskiego”, najmłodsza ofiara stanu wojennego;
- bł. ks. Jerzy Popiełuszko, 1947–1984, kapelan NSZZ „Solidarność”;
- Stefan Melak, 1946–2010, przewodniczący Komitetu Katyńskiego, twórca pierwszego pomnika katyńskiego w Polsce;
- Kornel Morawiecki, 1941–2019, działacz NSZZ „Solidarność”, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, Marszałek Senior Sejmu RP;
- Emil Morgiewicz, 1940–2017, współzałożyciel niepodległościowej organizacji „Ruch” oraz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela;
- Jerzy Łojek, 1932–1986, polski historyk, działacz opozycji w PRL-u;
- Jan Olszewski, 1930–2019, powstaniec warszawski, obrońca w procesach politycznych, Premier RP;
- Wojciech Ziembiński, 1925–2001, inicjator budowy pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie;
- Zygmunt Goławski, 1924–2021, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, więzień Gułagu, współtwórca Konfederacji Polski Niepodległej;
- Mieczysław Nieduszyński, 1914–1991, więzień NKWD, powstaniec warszawski, członek: Archikonfraterni Literackiej oraz władz Kongresu Solidarności Narodu.
Wystawa została zorganizowana na wniosek „Fundacji walczącym o niepodległość, wyklętych, pokrzywdzonych, internowanych, więzionych”. Jej autorem jest Tadeusz Stański – współzałożyciel Konfederacji Polski Niepodległej, który za działalność antykomunistyczną był aresztowany i więziony w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Ekspozycję będzie można obejrzeć w podcieniach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy pl. Bankowym 3/5 od 28 kwietnia do 31 maja br.