Bon Senioralny – konsultacje społeczne w województwie mazowieckim
20.11.2024
Wsparcie osób starszych w zakresie podstawowych czynności życia codziennego to główne założenie Bonu Senioralnego – nowego rządowego programu opracowanego przez Minister ds. Polityki Senioralnej Marzenę Okłę – Drewnowicz. Obecnie trwają konsultacje społeczne z przedstawicielami samorządów, organizacji pozarządowych, czy reprezentacją osób starszych. Dziś razem z Wicewojewodą Mazowieckim Patrykiem Fajdkiem rozmawiano na ten temat w województwie mazowieckim.
- W województwie mazowieckim konsultujemy projekt ustawy o bonie senioralnym skierowanym do rodzin aktywnych zawodowo, których bliscy - osoby starsze - potrzebują pomocy. Dzisiaj wkraczamy w moment, kiedy pokolenia nie mieszkające już razem, będą miały coraz większe problemy z koniecznością organizacji opieki dla swoich bliskich. Dzisiejsi pięćdziesięciolatkowie to często osoby, które w latach 90. wyjeżdżały do dużych miast, bo tam była praca, a w ich miejscowościach bezrobocie często sięgało 30 proc. W dużych miastach zostali do dziś, tutaj pracują, tutaj mają dzieci, a w miejscowościach rodzinnych pozostali ich bliscy - osoby starsze, rodzice, którzy mają 80 lat i mogą potrzebować wsparcia w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych i pomocy osób trzecich. Bon senioralny jest odpowiedzią na tę sytuację. Nam jako państwu zależy na tym, aby tę rodzinę wesprzeć.
– mówiła Minister ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
- Zorganizowaliśmy w urzędzie wojewódzkim konsultacje ustawy z samorządowcami i ze stroną społeczną. Zaangażowani są również członkowie, dzisiaj powołanego, Zespołu Ekspertów ds. Polityki Senioralnej przy Wojewodzie Mazowieckim. Są to osoby, które mają różne doświadczenia zawodowe i życiowe, reprezentują organizacje pozarządowe, Uniwersytety Trzeciego Wieku, samorządy, środowisko naukowe, ochronę zdrowia. Serdecznie Państwu dziękuję za gotowość wspierania administracji rządowej w dyskusjach na temat polityki senioralnej.
– powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.
Celem programu jest wsparcie osób aktywnych zawodowo, które w związku z wykonywaną pracą nie mogą zapewnić wsparcia bliskiej osobie starszej w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Np. pomoc w zrobieniu zakupów, ubraniu się, jedzeniu, utrzymaniu porządku w domu, załatwianiu spraw urzędowych, czy pomoc w opiece nad zwierzętami domowymi.
Wniosek o przyznanie Bonu Senioralnego będą mogły złożyć aktywne zawodowo dzieci lub wnuki (jeśli dzieci nie żyją) osoby starszej. Korzystać z programu będą mogły osoby, które ukończyły 75 lat i mają niezaspokojone potrzeby w zakresie podstawowych czynności życia codziennego, których rodzina ze względu na aktywność zawodową nie może zapewnić.
Po ocenie skali potrzeb seniora, przysługiwać mu będzie maksymalnie do 50 godzin wsparcia miesięcznie. Maksymalna kwota wsparcia to 2 150 zł na osobę. Świadczenie ma obowiązywać od 2026 roku, a kwota dofinansowania uzależniona będzie od zarobków dzieci lub wnuków oraz wysokości emerytury osoby starszej.
Po spotkaniu w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie Minister ds. Polityki Senioralnej oraz Wicewojewoda Mazowiecki udali się na spotkanie z przedstawicielami gmin z powiatu piaseczyńskiego. W Konstancińskim Domu Kultury „Hugonówka” rozmawiali m.in. o roli samorządów w realizacji Bonu Senioralnego. Spotkanie było także okazją do zaproszenia samorządowców do współtworzenia rozwiązań, które będą miały bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia seniorów.
Zespół Ekspertów ds. Polityki Senioralnej
19 listopada Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski powołał Zespół Ekspertów ds. Polityki Senioralnej przy Wojewodzie Mazowieckim. W jego skład wchodzi 18 osób. Zespół będzie pełnić funkcję opiniodawczo-doradczą.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/zespol-ekspertow-ds-polityki-senioralnej-przy-wojewodzie-mazowieckim--wreczenie-powolan
Nasze społeczeństwo się starzeje. Dane Głównego Urzędu Statystycznego przewidują, że do 2060 r. liczba osób w wieku 65 lat i więcej wzrośnie w porównaniu z rokiem 2022. W związku z tym wyzwania związane z opieką nad osobami starszymi są bardzo ważnym i zawsze aktualnym tematem.