Budowanie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych w związku z realizacją Programów Funduszu Solidarnościowego oraz system orzecznictwa o niepełnosprawności w województwie mazowieckim
05.12.2022
W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, 5 grudnia br. odbyła się konferencja pt. Budowanie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych w związku z realizacją Programów Funduszu Solidarnościowego oraz system orzecznictwa o niepełnosprawności w województwie mazowieckim. Organizatorem konferencji był Wydział do Spraw Osób Niepełnosprawnych MUW. W spotkaniu wzięli udział m.in. Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Paweł Wdówik, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Dyrektor Wydziału do Spraw Osób Niepełnosprawnych Marzena Tazbir-Kowalczyk oraz Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Marlena Mazurska.
Po przywitaniu gości, swoje przemówienia wygłosili Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski oraz Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Paweł Wdówik.
– Bardzo się cieszę, że spotykamy się dzisiaj w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, aby podsumować system wsparcia osób niepełnosprawnych, zrealizowany w ramach Programów Funduszu Solidarnościowego. Warto dodać, że tym roku mija 25 lat od uchwalenia Ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. To był przełom w działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych (…) Dzięki Państwu szanse na rozwój dla nas wszystkich się wyrównują, również dla osób niepełnosprawnych. Wiele z tych osób pracuje, chce się uczyć, chce żyć samodzielnie. Programy z Funduszu Solidarnościowego m.in. „Opieka wytchnieniowa”, „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” służą właśnie osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom – zwrócił się do przedstawicieli samorządów Wicewojewoda Mazowiecki.
Następnie szczegóły realizacji Programów rządowych ze środków Funduszu Solidarnościowego w województwie mazowieckim w latach 2019-2022, a w dalszej części spotkania – 25 lat orzecznictwa o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w województwie mazowieckim przedstawiła Dyrektor Wydziału do Spraw Osób Niepełnosprawnych Marzena Tazbir-Kowalczyk.
Podczas konferencji odbyło się również uroczyste wręczenie Podziękowań za szczególne zaangażowanie samorządów w budowanie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, a także za szczególne zaangażowanie w realizację zadań z zakresu orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności na Mazowszu.
W drugiej części konferencji, Kierownik Wydziału do Spraw Osób Niepełnosprawnych Dominika Stodolak przedstawiła plan realizacji w ramach Funduszu Solidarnościowego na 2023 rok programów: „Opieka wytchnieniowa”, „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami”, „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”, „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, a także realizację programu rządowego przygotowanego przez Ministra Sportu i Turystyki, na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o Funduszu Solidarnościowym, mającego na celu promocję sportu osób niepełnosprawnych.
Spotkanie uświetnił występ artystyczny uczestników Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego Mława.
Realizując rządowe Programy w ramach Funduszu Solidarnościowego województwo mazowieckie dotychczas pozyskało łącznie 168 966 193,71 zł dofinansowania.
Ze środków Funduszu Solidarnościowego realizowane są, analogicznie do lat poprzednich, rządowe Programy wspierające osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny i opiekunów:
- „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – dotychczas przyznano 73 395 774,30 zł;
- „Opieka wytchnieniowa” – dotychczas przyznano 33 035 829,63 zł;
- „Centra opiekuńczo-mieszkalne” – dotychczas przyznano 49 456 238,06 zł;
- „Usługi opiekuńcze” – program zakończony w 2020 r., przyznano: 13 078 351,72 zł.
Fundusz Solidarnościowy to fundusz celowy, który powstał 1 stycznia 2019 r. na podstawie ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym i ma na celu wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne osób niepełnosprawnych. Środki finansowe z tego Funduszu mają poprawić jakość życia osób niepełnosprawnych, przede wszystkim poprzez Programy zapewniające korzystanie na zasadzie równości z innymi z różnorodnych obszarów życia. W województwie mazowieckim Programy finansowane z Funduszu Solidarnościowego realizowane są począwszy od 2019 roku i co roku zauważa się sukcesywny wzrost jednostek samorządowych, które aplikują o środki finansowe z tego Funduszu odpowiadając tym samym na potrzeby mieszkańców z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów.