W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co dalej z przemysłem energochłonnym?

12.09.2024

Z jednej strony koszty energii, z drugiej ochrona środowiska, a z trzeciej ochrona konkurencyjności krajowych hut – to główne tematy kolejnego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim. W spotkaniu, które odbyło się 12 września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.

Na zdjęciu widać mężczyzn

Radę Dialogu Społecznego z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej oraz przedstawicieli pracowników i pracodawców otworzył Dariusz Paczuski, Przewodniczący WRDS w województwie mazowieckim. Podczas spotkania omówiono koszty energii elektrycznej ponoszonych przez przemysł energochłonny, ochronę konkurencyjności krajowych hut oraz unijne środki ochronne na wyroby stalowe. Przedstawiono również wyzwania z zakresu prawa ochrony środowiska.

Jaka jest obecnie sytuacja przemysłu energetycznego na Mazowszu i w Polsce? Bardzo trudna. Często łączy się z decyzjami o zawieszeniu, bądź całkowitym zaprzestaniu produkcji. Liczne raporty pokazują, że globalny popyt na stal jest niski.

Sektor hutniczy w Polsce reprezentuje jedną z kluczowych gałęzi krajowego przemysłu energochłonnego. Przyczynia się do wsparcia około 10 proc. PKB. W przemyśle energochłonnym zatrudnionych jest, wraz z podwykonawcami i kooperantami, około 1,3 mln osób. Za 75 proc. globalnej produkcji stali odpowiedzialne są kraje azjatyckie i Bliskiego Wschodu.

W posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego udział wzięli również m.in. Dyrektor Departamentu Elektroenergetyki w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Aleksandra Świderska, Zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Krzysztof Zaręba, Dyrektor Wydziału Rynku Pracy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Agnieszka Drwal oraz Mirosław Motyka Prezes Zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

O Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego

Zadaniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego jest opiniowanie stanowisk w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa. Rada zajmuje się także ocenianiem projektów strategii rozwoju województwa i programów w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz sprawozdań z ich realizacji.

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}