Co nas czeka zimą…
11.12.2024
Bezpieczeństwo mieszkańców województwa mazowieckiego w czasie zabaw sylwestrowych, szczepienia i zapobieganie chorób zakaźnych. A także przypomnienie o tym, jak ważne jest zakładanie w domach czujek czadu. One mogą uratować życie. To najważniejsze tematy, o których rozmawiał Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski ze służbami podczas posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (MWZZK).
- Już 1 stycznia rozpoczyna się druga w historii polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Wczoraj Rząd przyjął program naszej prezydencji, z szeroko rozumianym bezpieczeństwem jako priorytet na ten czas. Jest też uruchomiona dedykowana strona Poland25.eu oraz działania informacyjne w mediach społecznościowych – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, podkreślając na początku spotkania sytuację związaną z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Europejskiej od 1 stycznia 2025 r.
Choroby zakaźne u ludzi
Jednym z tematów poruszonych podczas posiedzenia MWZZK była kwestia rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wśród ludzi. Najważniejsze z nich to: polio, odra, ospa i krztusiec. O ile w przypadku odry i ospy widać tendencję spadkową w liczbie zachorowań, o tyle w przypadku krztuśca odnotowano wzrost. Najlepszą formą na uchronienie się przed zachorowaniem jest przyjęcie szczepionki. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna prowadzi obserwacje osób z potwierdzonym przypadkiem krztuśca oraz ich otoczenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Warte podkreślenia jest także to, że w 2002 roku Światowa Organizacja Zdrowia wpisała Polskę jako kraj, gdzie nie występują zachorowania na polio.
Choroby zakaźne u zwierząt
Wojewódzki Inspektor Weterynarii omówił sytuację chorób, które mogą w okresie zimowym występować wśród zwierząt: ptasia grypa, afrykański pomór świń (ASF) oraz choroba niebieskiego języka. W celu zwalczania rozprzestrzeniania się ASF w województwie mazowieckim wykonywane są bariery zapachowe. Jest to oprysk specjalnym chemicznym, środkiem odstraszającym dziką zwierzynę. Ponadto cały czas wykonywany jest sanitarny odstrzał dzików. Obecnie nie ma zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się grypy ptaków.
Zapobieganie pożarom i zatruciom czadem
Wojewoda Mazowiecki oraz straż pożarna, w ramach kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” przypominają o umieszczaniu w domach czujek, które ostrzegają o rozprzestrzeniającym się tlenku węgla lub występowaniu pożaru. Celem kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych.
Bezpieczeństwo podczas zabaw sylwestrowych
Wojewódzka oraz stołeczna policja zwróciły uwagę na kwestie odpowiedniego zabezpieczenia miejsc sprzedawania fajerwerków oraz korzystania z pirotechniki. W porównaniu z ubiegłymi latami zauważono spadek niebezpiecznych zachowań. Co oczywiście cieszy ale nie może uśpić czujności.
Każde stoisko z fajerwerkami musi być wyposażone w odpowiednią liczbę gaśnic, przy czym niezbędne minimum to dwie. Sprzedaż może odbywać wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach, bez możliwości sprzedaży samoobsługowej. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej prowadzi kontrole miejsc sprzedaży w kontekście przestrzegania przepisów przeciwpożarowych.
Zima w województwie mazowieckim
Według prognoz IMGW na ten moment nie są zapowiadane intensywne opady śniegu. Jednak ze względu na dużą amplitudę temperatur możliwe jest występowanie oblodzeń zarówno na ulicach, jak i chodnikach. Dlatego osobom, instytucjom, które odpowiadają za utrzymanie chodników przypominamy o konieczności ich posypywania solą, a pieszym i kierowcom zalecamy ostrożność.