„Cudzoziemiec na Mazowszu”
19.07.2024
Projekt nr FAMI.02.01-IZ.00-0013/24 pt. „Cudzoziemiec na Mazowszu“
dofinansowywany ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji na lata 2021-2027
Całkowita wartość projektu: 27 202 666,67 zł
Kwota dofinansowania ze środków europejskich: 20 402 000,00 zł
Kwota dofinansowania z budżetu państwa: 6 800 666,67 zł
Cele:
- Poprawa infrastruktury obsługowej cudzoziemców na Mazowszu poprzez zwiększenie zdolności Wydziału Spraw Cudzoziemców do obsługi OPT i jej optymalizacja wobec stałego wzrostu liczby napływających cudzoziemców do Polski.
- Usprawnienie i optymalizacja procesów dotyczących legalizacji pobytu obywateli państw trzecich
- Podniesienie kompetencji pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców.
Beneficjenci:
Cudzoziemcy nie będący obywatelami UE, przebywający na terytorium RP legalnie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, na podstawie wizy (cel w art. 60 ust. 1 pkt 4-6, 9-13, 17, 18a-21, 23-25), zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały (z wyj. art. 195 ust. 1 pkt 6 lit a), pobyt rezydenta długoterminowego UE, zgody na pobyt tolerowany, zgody na pobyt ze względów humanitarnych.
Dzieci ww. osób (nie będące ob. UE) urodzone na terytorium RP oraz dzieci obywateli Ukrainy przebywających na terytorium RP zgodnie z art. 32 ustawy o cudzoziemcach od 24.02.2022 r. Małżonkowie, wstępni oraz zstępni osób należących do tych grup.
Cudzoziemcy przebywający na terytorium RP w ramach ruchu bezwizowego.
Osoby, nie będące ob. UE, przebywające na terytorium RP legalnie, które złożyły wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy (art. 108) (w szczególności z tyt. prowadzenia działalności gospodarczej i wysokich kwalifikacji), stały (art. 206), pobyt rezydenta długoterminowego UE (art. 223), przedłużenie wizy Schengen lub wizy krajowej (art. 87), z uzasadnieniem zgodnym z celem z art. 60 ust. 1 pkt 4-6, 9-13, 17, 18a-21, 23-25, przedłużenie ruchu bezwizowego na terytorium RP (art. 300) i uzyskały w dokumencie podróży odcisk stempla potwierdzającego złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia.
Cudzoziemcy nie będący obywatelami Unii Europejskiej, przebywający na terytorium RP legalnie, zgodnie z ustawą z 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich UE i członków ich rodzin, na podstawie prawa pobytu przez okres dłuższy niż 3 miesiące (art. 18) lub prawa pobytu stałego (art. 43).
Od 1.01.2021 obywatele Wielkiej Brytanii legalnie przebywający na terytorium RP.
Działania:
- modernizacja infrastruktury obsługowej cudzoziemców,
- unowocześnienie i rozwój systemu informatycznego inPOL dedykowanego na Mazowszu do obsługi spraw oraz systemów usprawniających i optymalizujących proces,
- zapewnienie ciągłości funkcjonowania nowoczesnej infolinii Migrant Contact Center poprzez zatrudnienie 10 konsultantów do udzielania informacji OPT oraz organizację Sobót Informacyjnych.
- budowanie zdolności poprzez zapewnienie szkoleń dla pracowników z obszaru legalnej migracji, międzykulturowych i niedyskryminacji oraz wymiana dobrych praktyk na szczeblu krajowym i zagranicznym.
- kampanie informacyjne w różnych językach służące upowszechnieniu wiedzy o zasadach wjazdu i pobytu.
Rezultaty:
- zwiększenie dostępności usług i udrożnienie kanałów osobistej obsługi cudzoziemców w WSC poprzez utworzenie nowego punktu obsługi cudzoziemców z 12 stanowiskami, udostępnienie w WSC 11 dodatkowych stanowisk do uzupełniania brakujących dokumentów oraz wydawania kart pobytu a także doposażenie w sprawny i nowoczesny technologicznie sprzęt, poprawa bezpieczeństwa usług.
- poprawa zarządzania procesami i ich optymalizacja poprzez unowocześnienie i rozwój systemu informatycznego inPOL o funkcje skracające czas trwania procedury legalizacyjnej, eliminujące czasochłonne czynności wykonywane przez pracowników, dzięki czemu zasoby kadrowe zostaną przeniesione do innych zadań związanych z obsługą klienta i prowadzeniem postępowań.
- poprawa zarządzania dokumentacją poprzez zapewnienie digitalizacji i systemu lokalizacji dokumentów.
- udostępnienie 10 konsultantów w infolinii Migrant Contact Center udzielających informacji nt. uzyskania zezwoleń pobytowych, o przysługujących prawach i wymaganych obowiązkach oraz oddelegowanie pracowników z infolinii do innych zadań związanych z obsługą wniosków cudzoziemców i zyskanie tym samym dodatkowego zasobu czasu pracy.
- zwiększenie dostępności usług poprzez organizację 144 Sobót Informacyjnych w których cudzoziemcy w dzień wolny od pracy uzyskają niezbędne informacje.
- przeszkolenie i podniesienie kompetencji 600 pracowników WSC z obszaru legalnej migracji, umiejętności międzykulturowych i niedyskryminacji oraz wymiana dobrych praktyk na szczeblu zagranicznym.
- dostarczenie kampanii informacyjnych w różnych językach służących upowszechnieniu wiedzy o zasadach wjazdu i pobytu.
- poprawa komfortu obsługi OPT poprzez korzystanie z dodatkowego wyposażenia sprzętowego, meblowego i klimatyzowanych pomieszczeń obsługi klienta
Zrealizowane działania
Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewenętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.
Warto odwiedzić:
Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSWiA
Kontakt:
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
ul. Marszałkowska 3/5
00-624 Warszawa
telefon: 22 695 67 73
fax: 22 695 66 03
e-mail: wsc@mazowieckie.pl