Czekasz na ustalenie poziomu potrzeby wsparcia, a nie możesz się zjawić w wyznaczonym terminie? Poinformuj nas!
17.01.2025
Blisko 5 tys. osób wnioskujących o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia w 2024 roku nie stawiło się na wyznaczonej wizycie. Jaki jest tego efekt? Składy ustalające wsparcie nie rozpatrują wszystkich zaplanowanych na dany dzień spraw. Dlatego, jeżeli wiesz, że nie będziesz mógł wziąć udziału w posiedzeniu – poinformuj nas o tym! Ktoś następny skorzysta z tego terminu.
Aby przyśpieszyć proces wydania decyzji, niezbędnej do otrzymania świadczenia pieniężnego wypłacanego przez ZUS, ważne jest, aby prace zespołu, który ustala, czy i jakie wsparcie jest potrzebne, przebiegały płynnie i bez niepotrzebnych przerw. Informacja o wyznaczonym terminie posiedzenia składu wysyłana jest listownie oraz wiadomością SMS, minimum tydzień przed zaplanowanym spotkaniem. Dlatego, jeżeli z przyczyn losowych nie masz możliwości udziału w posiedzeniu w wyznaczonym terminie, poinformuj o tym Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie. Wiadomość ta zostanie potraktowana jako usprawiedliwienie nieobecności i będzie wyznaczony kolejny termin rozpatrzenia sprawy. Wcześniejsze powiadomienie zespołu umożliwi przyznanie tego miejsca innej osobie i zmniejszenie kolejki oczekujących na ustalenie terminu posiedzenia.
Możesz wysłać wiadomość:
- na adres e-mail: sekretariatwzon@mazowieckie.pl z tytułem wiadomości Usprawiedliwienie nieobecności
- lub telefonicznie: 22 695 75 40, 22 695 75 78 oraz 22 695 75 81 od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00
W przyspieszeniu prac zespołu z pewnością pomoże dopełnienie na czas wszystkich formalności przez osoby wnioskujące. W ubiegłym roku ponad 4 tys. wniosków było niekompletnych, a wnioskodawcy otrzymali wezwanie do uzupełnienia braków.
Należy również pamiętać, że na posiedzenie zespołu zawsze trzeba zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Bez tego nie będzie możliwy udział w posiedzeniu. Jeżeli dokument tożsamości stracił ważność należy o tym poinformować Wojewódzki Zespół wysyłając wiadomość na adres e-mail: sekretariatwzon@mazowieckie.pl lub listownie. Po uzyskaniu nowego dokumentu i poinformowaniu o tym Wojewódzkiego Zespołu, wnioskujący otrzyma kolejny termin posiedzenia.
Jeżeli w trakcie procesu ustalania poziomu potrzeby wsparcia wnioskujący uzyskał nowe orzeczenie o niepełnosprawności może przedstawić je specjalistom podczas wyznaczonego posiedzenia. Zostanie ono uwzględnione przy wydaniu decyzji.