Czerwińsk nad Wisłą z prawami miejskimi
19.01.2020
19 stycznia br. w Czerwińsku nad Wisłą odbyły się uroczyste obchody odzyskania praw miejskich. Uroczystości związane z nadaniem statusu miasta świętowano na terenie Bazyliki Zwiastowania NMP. Udział wzięli m.in.: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Mirosław Milewski, Wiceminister SWiA Maciej Wąsik, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie Robert Kochański, oraz Burmistrz Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą Marcin Gortat.
W przeprowadzonym głosowaniu, w którym głos oddać mogły również dzieci, mieszkańcy Czerwińska wypowiedzieli się na „tak” dla przywrócenia praw miejskich w ponad 90 procentach.
1 stycznia br. Czerwińsk nad Wisłą po 150 latach odzyskał prawa miejskie. Okolicznościowe uroczystości zainaugurowała msza św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Mirosława Milewskiego w Bazylice Zwiastowania NMP.
Akt nadania Praw Miejskich umieszczony w „Skrzyni Pamięci” został poświęcony podczas nabożeństwa i będzie eksponowany na rynku miasta. Po skończonej liturgii zgromadzeni goście spotkali się w sali teatralnej przy Bazylice, gdzie zostali powitani przez Burmistrza Miasta Czerwińska nad Wisłą Marcina Gortata - Czerwińsk po 150 latach doczekał się odzyskania praw. To bardzo ważny moment dla nas wszystkich, ponieważ ludzie nigdy nie pogodzili się z odebraniem nam tych praw. Mijają pokolenia, a świadomość naszej miejskości wciąż funkcjonuje. Dzisiejsze obchody to początek. Przez cały rok z okazji ważnych świąt będziemy celebrować odzyskanie naszych praw. - powiedział Burmistrz Miasta.
Część artystyczną zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Czerwińsku nad Wisłą i Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chociszewie, którzy razem z Chórem Bazyliki Czerwińskiej pod dyrekcją Przemysława Ziółkowskiego przedstawili widowisko słowno-muzyczne „Przez stulecia w Czerwińsku nad Wisłą”.
Rozporządzenie Rady Ministrów dot. Nadania Praw Miejskich odczytał Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Chociszewie Dariusz Umięcki wygłosił okolicznościowy wykład „Czerwińsk – z kart historii” przybliżając zgromadzonym gościom historię miasta.
- To miasto z bogatą historią, które po powstaniu styczniowym utraciło prawa miejskie. Bardzo mnie cieszy, że doczekaliśmy momentu, kiedy w sprawie Czerwińska wszyscy mówimy jednym głosem i po 150 latach odzyskuje prawa miejskie. Jest to niewątpliwie historyczna chwila, która na długie lata zostanie zapamiętana przez lokalną społeczność. - powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
Historia Czerwińska sięga najprawdopodobniej czasów przedpiastowskich. Prawa miejskie uzyskał w 1373 roku, jako jedna z pierwszych osad na Mazowszu. Czerwińsk był jednym z największych i najbogatszych miast na Mazowszu, przybywali do niego książęta i królowie. Pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z XII wieku. Średniowiecze to dalszy rozwój miasta. W 1410 r. w Czerwińsku wraz z wojskiem przeprawiał się przez Wisłę król Władysław Jagiełło, podążając pod Grunwald. Wraz z upadkiem Rzeczpospolitej po trzecim rozbiorze, rozpoczął się czas degradacji miasta. W 19870 r. Czerwińsk został pozbawiony praw miejskich i gminnych stając się jedną ze wsi gminy Sielec. Po II wojnie światowej następuje rozwój wsi, który ostatecznie nabiera tempa po 1989 roku.
W uroczystościach wzięli udział m.in.: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Mirosław Milewski, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie Robert Kochański, Burmistrz Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą Marcin Gortat oraz ks. Łukasz Mastalerz proboszcz miejscowej parafii.