W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czym zajmuje się inspekcja transportu drogowego? – wizyta Wojewody Mazowieckiego w siedzibie WITD w Radomiu

22.08.2024

Prawie 11 tysięcy kontroli pojazdów, 667 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych z powodu złego stanu technicznego, w tym 328 zakazów dalszej jazdy z miejsca kontroli to wyniki pracy od początku tego roku inspektorów Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w województwie mazowieckim. To właśnie Inspekcja Drogowa dba o bezpieczeństwo przejazdów takich pojazdów jak ciężarówki, autobusy miejskie i podmiejskie, autokary turystyczne czy taksówki. Pracy inspektorów oraz nowoczesnemu sprzętowi kontrolnemu Inspekcji przyjrzał się Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski wraz z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego Arturem Czapiewskim i Mazowieckim Wojewódzkim Inspektorem Transportu Drogowego Zbigniewem Kapciakiem.

Wizyta Wojewody Mazowieckiego w siedzibie WITD w Radomiu

Na Mazowszu w głównej siedzibie inspekcji w Radomiu oraz w 6 oddziałach zamiejscowych w Warszawie, Siedlcach, Garwolinie, Ciechanowie, Ostrołęce i Płocku kontrole na drodze przeprowadza 50 przeszkolonych inspektorów. Przyszli inspektorzy właśnie przechodzą specjalistyczny kurs i trwa nabór na kolejnych aplikantów.

Dzięki pracy Inspekcji Transportu Drogowego jest możliwa poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez ujawnianie wykroczeń i nieprawidłowości w transporcie drogowym. Inspektorzy eliminują z ruchu niesprawne technicznie i przeładowane pojazdy, które przyczyniają się do szybszej degradacji (powstawania kolein i spękań) nawierzchni dróg. W trakcie kontroli inspektorzy sprawdzają m.in. dokumenty przewozowe związane z wykonywaniem krajowego i międzynarodowego transportu drogowego oraz stan techniczny pojazdu i trzeźwość kierowców.

Właśnie o pracy wojewódzkich inspektorów, bieżącej sytuacji związanej z bezpieczeństwem w ruchu drogowym na Mazowszu rozmawiali w siedzibie Inspektoratu Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego Arturem Czapiewskim i Wojewódzkim Inspektorem Transportu Drogowego Zbigniewem Kapciakiem. Z uwagi na okres letni został poruszony również temat wakacyjnych kontroli pojazdów w ramach akcji „Bezpieczny autokar”, która jest prowadzona od 2003 roku. W ramach inicjatywy inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek.

Wojewoda mógł też zobaczyć inspektorów w akcji oraz poznać funkcjonowanie Mobilnej Jednostki Diagnostycznej, która jest specjalistycznym urządzeniem pracującym w oparciu o elementy uniwersalnej linii diagnostycznej. Jest wyposażona w hydraulicznie rozkładane najazdy przewożone w zabudowanym samochodzie ciężarowym. Zakres kontroli pojazdów ciężarowych i autobusów w Mobilnej Jednostce Diagnostycznej jest niemal identyczny jak podczas badania wykonywanego w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.

Najczęstszymi wykroczeniami stwierdzanymi w transporcie drogowym są między innymi:

  • naruszenia norm czasu jazdy i odpoczynku,
  • korzystanie z cudzej karty kierowcy,
  • manipulacje lub nieprawidłowa obsługa tachografu,
  • przeładowanie pojazdu,
  • zły stan techniczny pojazdu lub brak ważnego badania technicznego,
  • brak wymaganego zezwolenia na przejazd pojazdu nienormatywnego (ponadgabarytowego),
  • brak wymaganych dokumentów czy brak wymaganego zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Z kolei najczęściej stwierdzanymi podczas kontroli usterkami technicznymi są:

  • nadmiernie zużyte i pęknięte tarcze hamulcowe,
  • niekompletny układ hamulcowy,
  • niepewne mocowanie koła lub uszkodzone jego łożysko,
  • nadmiernie zużyty bieżnik opon a nawet przecięcie opony,
  • uszkodzenie amortyzatorów, resorów czy wahaczy,
  • brak wymaganych świateł, pęknięcie reflektorów,
  • wycieki oleju silnikowego, skrzyni biegów, hydraulicznego czy paliwa.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}