W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czytanie bajek w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi

01.06.2023

Miłość, tolerancja, szczęście, zazdrość to uczucia, które trudno wytłumaczyć dziecku. Pomocne w tych rozmowach mogą być książki. Z okazji Dnia Dziecka Wicemarszałek Sejmu, Poseł na Sejm RP Małgorzata Gosiewska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Barbara Socha, Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński oraz Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska czytali dzieciom z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 185 w Warszawie „Mądre Bajki” oraz wręczyli upominki.

Na zdjęciu widać kobiety i mężczyznę

Niełatwo rozmawiać z dziećmi o uczuciach. Wytłumaczyć czym są miłość, tolerancja, szczęście, zazdrość, dlaczego ktoś odchodzi. W tym trudnym zadaniu mogą pomóc bajki i opowieści. Maluchy z uwagą słuchają przygód postaci i w ten sposób pojawia się przestrzeń do mądrej rozmowy, która wyjaśni dziecku i pomoże zrozumieć nie zawsze łatwe do zrozumienia uczucia.

Dzięki temu spotkaniu dzieci dowiedziały się, jaka jest wartość rodziny, czym jest prawdziwe szczęście. Przekonały się, że każdy ma jakiś talent i że nie wolno nikogo skreślać tylko dlatego, że nie ma tygrysich pasków.

Do Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 185 na co dzień uczęszczają dzieci m.in. z autyzmem oraz z innymi niepełnosprawnościami.

Szacuje się, że na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Potrzeby zdrowotne osób z autyzmem są złożone i wymagają szeregu zintegrowanych usług, które obejmują promocję zdrowia, opiekę i rehabilitację.

Osoba, u której stwierdza się takie zaburzenie inaczej postrzega świat, ma problemy z komunikowaniem się i utrzymywaniem kontaktów społecznych. Często jest nierozumiana i nieakceptowana przez otoczenia.

ONZ oficjalnie uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 30 tys. osób ze spektrum autyzmu.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}