Dobre: Uroczystość z okazji odzyskania praw miejskich
10.02.2024
10 lutego br. w sali widowiskowej Ochotniczej Straży Pożarnej odbyły się uroczystości związane z odzyskaniem praw miejskich przez Gminę Dobre. 1 stycznia br., zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 lipca 2023 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy, po wielu latach Dobre odzyskało prawa miejskie. W wydarzeniu wziął udział m.in. Sekretarz Stanu w MSWiA Czesław Mroczek oraz Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.
- Wierzę, że osiągnięcie odzyskania praw miejskich otworzy przed miejscową społecznością nowe perspektywy rozwoju. Mieszkańcom i władzom samorządowym życzę powodzenia w urzeczywistnianiu wspólnych marzeń. Niech radość z odzyskanego statusu miasta umocni Państwa wiarę w realizację planów i projektów formułowanych w imię poprawy jakości życia obecnych mieszkańców i pomyślności przyszłych pokoleń – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek odczytując list skierowany od Wojewody Mazowieckiego.
Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Dobre Tadeusz Gałązka przedstawił szczegółową historię Dobrego omawiając wydarzenia na przestrzeni wielu epok.
Uroczystość uświetnił koncert piosenek Jonasza Kofty.
Dobre to miejscowość położona w powiecie mińskim. Prawa miejskie otrzymało w 1530 r. na mocy aktu lokacyjnego wystawionego przez króla Zygmunta Starego dla Jana Dobrzynieckiego herbu Ciołek. W tamtym czasie przez Dobre przechodził szlak handlowy łączący Wilno z Wrocławiem. W 1852 r. prawa miejskie zostały odebrane postanowieniem Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego. W okresie powstania listopadowego 17 lutego 1831 r. we wsi Makówiec Duży rozegrała się bitwa wojsk polskich pod dowództwem generała Jana Skrzyneckiego z wojskami rosyjskimi pod dowództwem generała Rosena. Maria Konopnicka opisała tę bitwę w wierszu „Bitwa pod Dobrem”. W Gminnym Ośrodku Kultury mieści się Muzeum Konstantego Laszczki – znanego artysty rzeźbiarza, który był związany z Dobrem.
Zdjęcia: Urząd Miasta i Gminy Dobre.