W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dodatkowe Zespoły Ratownictwa Medycznego w województwie mazowieckim

31.01.2022

Wojewoda Mazowiecki dofinansował ze środków Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 funkcjonowanie 17 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego. Siedem z nich rozpoczęło działanie w styczniu, a pozostałe zostaną uruchomione w lutym i marcu. Dodatkowe karetki poprawią bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców w związku z pandemią Covid-19.

Dwa samochody, stojące obok siebie, służące do transportu pacjentów. Oznakowane słowem ambulans i logiem Państwowego Ratownictwa Medycznego.

W styczniu 7 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego rozpoczęło działanie: w Legionowie, Pruszkowie, Siedlcach, Warszawie (na Bemowie, w Ursusie, w Rembertowie) i Przysusze. Kolejne 9, które zostaną uruchomione w lutym, będą znajdować się w Legionowie, w Węgrowie, Wildze, Garwolinie, Radomiu, Orońsku, Grójcu, Zwoleniu i Błoniu. W marcu zostanie także uruchomiony jeden ZRM w Kozienicach.

Wojewoda Mazowiecki na bieżąco monitoruje sytuację w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz czas pracy zespołów ratownictwa medycznego od momentu przyjęcia zgłoszenia do momentu przekazania pacjenta do szpitala. Ponadto, Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego, wraz z zespołem, monitoruje 24 godziny na dobę sytuację w ratownictwie medycznym. We wszelkich trudnych przypadkach podejmuje interwencję i wspomaga pracę zespołów ratownictwa medycznego.

Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich lat w województwie mazowieckim liczba Zespołów Ratownictwa Medycznego wzrosła ze 187 do 202, z czego 80 Zespołów Ratownictwa Medycznego zlokalizowanych jest w Warszawie. Łączna liczba ZRM (uruchomionych również dzięki środkom z Funduszu Przeciwdziałania COVID) to 219, w tym 86 zlokalizowane w rejonie operacyjnym 14/01 Warszawa.[i]

Wzrastają też nakłady na ratownictwo medyczne W 2021 r. z budżetu Wojewody Mazowieckiego zostało przeznaczone prawie 300 mln zł na ratownictwo medyczne w województwie mazowieckim. W 2022 r. planowane jest przekazanie ponad 350 mln zł.

 

[i] Dysponentami kolejnych dodatkowych ZRM są: Wojewódzka Stacja Pogotowi Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej  w Warszawie, Zespół Opieki Zdrowotnej „Legionowo” Sp. Z o.o. w Legionowie,  Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „RM-MEDITRANS” Stacja Pogotowia Ratunkowego  i Transportu Sanitarnego w Siedlcach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej  w Węgrowie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Garwolinie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przysusze, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szydłowcu, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Zwoleniu, Powiatowe Centrum Medyczne w Grójcu, Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Radomiu, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Powiatowa Stacja Ratownictwa Medycznego Powiatu Warszawskiego Zachodniego

{"register":{"columns":[]}}