Dofinansowanie propagowania zasad udzielania pierwszej pomocy
02.09.2019
82 mln zł przeznaczono w bieżącym roku na propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy. Dzięki nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej o fundusze te mogą starać się Ochotnicze Straże Pożarne. Wnioski można składać do 10 września br.
Ochotnicze Straże Pożarne od wielu lat walczą z pożarami, pomagają ofiarom wypadków drogowych, wykonują też inne działania, które w wymiarze publicznym pozostają związane z szeroko pojętą ochroną i profilaktyką społeczną. Doceniając dotychczasową działalność OSP, rząd RP zdecydował, że realizowane przez nie zadania uzyskają rangę ustawową – co pozwoli m.in. na rozszerzenie źródeł finansowania.
Zasadom naboru wniosków poświęcony został briefing prasowy, który odbył się dzisiaj w południe w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku. W spotkaniu z przedstawicielami lokalnej prasy udział wzięli m.in.: Marlena Mazurska, Kierownik Delegatury MUW w Płocku; Marek Opioła, Poseł na Sejm RP; Marek Martynowski, Senator RP oraz st. bryg. Grzegorz Padzik, Komendant Miejski PSP w Płocku.
Nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej pozwala Ochotniczym Strażom Pożarnym wnioskować o fundusze m.in. na propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy czy organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych i sportowych. Wspomniane wnioski o udzielenie dotacji OSP mogą składać do właściwego terytorialnie komendanta powiatowego/ miejskiego PSP. Maksymalna kwota dofinansowania jaką może uzyskać jednostka wynosi 5000 zł.
Szczegółowe informacje dotyczące trybu i zasad udzielania dotacji oraz wzór wniosku znajdują się tutaj
Do ustawy o ochronie przeciwpożarowej, oprócz zadań związanych m.in. z gaszeniem pożarów, realizowanych przez OSP wpisano także:
* organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej, pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystywanej w działaniach ratowniczych;
* organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
* upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
* propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.
Wydatki na realizację nowych zadań wpisanych do ustawy będą mogły pochodzić z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz środków przekazywanych przez jednostki organizacyjne, w szczególności stowarzyszenia, fundacje i instytucje ubezpieczeniowe.