Działania Wojewody Mazowieckiego w związku z zamknięciem centrum tranzytowego dla uchodźców z Ukrainy prowadzonego przez NRC przy Dworcu Wschodnim w Warszawie
21.02.2024
Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski podjął decyzję o utworzeniu przy Dworcu Wschodnim w Warszawie punktu informacyjnego dla uchodźców z Ukrainy. Wcześniej służby Wojewody analizowały sytuację w związku z otrzymaną informacją o zaprzestaniu prowadzenia przez Norwegian Refugee Council punktu tranzytowego, działającego przy Dworcu Kolejowym Warszawa Wschodnia od prawie dwóch lat. Na terenie województwa mazowieckiego obecnie funkcjonuje 96 ośrodków zakwaterowania wraz z wyżywieniem dla obywateli Ukrainy. Obecnie przebywa tam 3 806 obywateli z Ukrainy (stan na 21 lutego 2024 r.).
Już od blisko dwóch lat trwa wojna w Ukrainie. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach, codziennie tysiące uchodźców docierało pociągami na Mazowsze w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Wielu z nich zatrzymywało się na Dworcu Kolejowym Warszawa Wschodnia, aby odpocząć przed dalszą podróżą lub skierowaniem się do miejsca noclegu. Dlatego w odpowiedzi na bezprecedensowy napływ uchodźców, od 26 marca 2022 roku funkcjonowało tam całodobowe centrum tranzytowe, utworzone przez Norwegian Refugee Council we współpracy z m.st. Warszawą i Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej. Każdy uchodźca mógł tam otrzymać ciepły posiłek i uzyskać wiarygodne informacje ułatwiające podjęcie dalszych decyzji, między innymi co do przejazdu do ośrodka zakwaterowania.
Zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na usługi centrum tranzytowego
Przez cały czas działania z pomocy w ramach centrum tranzytowego skorzystało ponad 100 tys. osób. Od miesięcy widoczne jest jednak coraz mniejsze zapotrzebowanie na tego rodzaju wsparcie. Tylko w styczniu tego roku z usług centrum skorzystało niewiele ponad 470 osób, podczas gdy w analogicznym okresie 2023 roku było ich ponad 1,6 tys. W związku z tym Norwegian Refugee Council Poland poinformowało o planowanym zamknięciu punktu. Na przestrzeni ostatnich dni odbyły się spotkania i rozmowy z przedstawicielami organizacji prowadzącej punkt i m.st. Warszawy w sprawie zaistniałej sytuacji.
- Przeanalizowaliśmy sytuację i jesteśmy świadomi skali napływu uchodźców. Stąd decyzja o utworzeniu w tym miejscu punktu informacyjnego, analogicznie do działającego punktu na Dworcu Zachodnim. Należy podkreślić, że przybywający uchodźcy z Ukrainy mają zapewniony nocleg i wyżywienie w 4 punktach, z którymi Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie ma podpisane umowy. Ponadto samorządy z Mazowsza również prowadzą 92 tego typu miejsca – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
W związku z trwającymi zmianami przyjeżdżające na Dworzec Wschodni autokary z uchodźcami będą kierowane na Dworzec Zachodni lub bezpośrednio do miejsc tymczasowego zakwaterowania.
Dostępne na Mazowszu miejsca schronienia dla uchodźców
Punkty zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy są otwarte 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i oferują bezpieczne schronienie osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie. W sumie na terenie Mazowsza działa 96 takich ośrodków. Ponadto od początku wojny w Ukrainie, na terenie innego z warszawskich dworców kolejowych - Dworca Zachodniego - funkcjonuje zorganizowany przez Wojewodę Mazowieckiego całodobowy punkt informacyjny połączony z pokojem odpoczynku dla matek z dziećmi. Funkcjonuje także całodobowy bezpłatny numer telefonu 987, pod którym udzielane są wszelkie niezbędne informacje uchodźcom z Ukrainy.