Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – przesłanie Wojewody
05.05.2022
W związku z obchodzonym 5 maja Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Europejskim Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł przekazał przesłanie.
5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce także Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jest on okazją do podjęcia refleksji nad ich potrzebami i problemami, a także zamanifestowania empatii wobec nich oraz wyrażenia niezgody na różne formy dyskryminacji, których co dzień doświadczają. Tego dnia z całą mocą artykułujemy także przekonanie, że każdy z nas ma takie samo prawo do życia, a także do aktywnego udziału w rzeczywistości społecznej, rodzinnej i zawodowej.
Bariery i ograniczenia, które utrudniają osobom z niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie, są motywacją do ciągłej zmiany otaczającej nas rzeczywistości. Szczególną rolę odgrywa w tym zakresie państwo, dysponujące prawnymi i finansowymi instrumentami poprawy sytuacji grup defaworyzowanych. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w ostatnim czasie podejmuje strategiczne, programowe i legislacyjne działania zmierzające do pełniejszego wprowadzenia do polskiego porządku prawnego postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, dotyczących m.in. poszanowania przyrodzonej godności osób z niepełnosprawnościami oraz umożliwienia im pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności. W ubiegłym roku została przyjęta Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030, która zakłada kompleksowe, horyzontalne, ponadsektorowe podejście polityki publicznej do wsparcia osób z niepełnosprawnościami, uwzględniające ich potrzeby w zakresie niezależnego życia i społecznej integracji. Głównym celem Strategii jest włączenie osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami w życie społeczne i zawodowe, a tym samym zagwarantowanie im praw określonych w Konwencji ONZ.
Pierwszym obszarem priorytetowym Strategii jest Niezależne życie, w ramach którego są podejmowane działania służące przede wszystkim zapewnieniu osobom niepełnosprawnym prawa do niezależnego życia zgodnie z artykułem 19 Konwencji. Należą do nich m.in. finansowane z Funduszu Solidarnościowego programy: Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej, Opieka wytchnieniowa i Centra opiekuńczo-mieszkalne. Dzięki dużemu zaangażowaniu samorządów w ich realizację systematycznie zwiększa się zakres społecznego, zdrowotnego, zawodowego i finansowego wsparcia, które w województwie mazowieckim otrzymują osoby niepełnosprawne.
Pragnę zapewnić o moim uznaniu dla wszystkich osób i podmiotów wytrwale podejmujących działania na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnością. Wyrażam wdzięczność za ich inicjatywy będące realnym wkładem w walkę z wykluczającymi postawami oraz barierami mentalnymi, społecznymi i architektonicznymi. Osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom życzę siły do przezwyciężania ograniczeń oraz wielu dowodów wsparcia i empatii ze strony otoczenia – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.