W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13.04.2022

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm RP w 2007 r. Jego celem jest oddanie czci blisko 22 tys. obywatelom Drugiej Rzeczypospolitej Polskiej, pomordowanym przez reżim sowiecki między kwietniem a majem 1940 r. i pochowanym w zbiorowych mogiłach na cmentarzach Bykowni, Charkowie, Katyniu i Miednoje. Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz wraz z Kierownikiem Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztofem Murawskim wzięli udział w uroczystym Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wydarzenie odbyło się 13 kwietnia br. w Radomiu.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Radomiu

Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz wraz z Kierownikiem Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztofem Murawskim złożyli wiązankę przed obeliskiem w tzw. „Alei Dębów” na placu Księdza Domagały, który upamiętnia Ofiary Zbrodni Katyńskiej wśród mieszkańców Radomia.

Ponadto przed Pomnikiem Katyńskim modlono się w intencji pomordowanych. Odbył się Apel Pamięci, złożono wieńce, kwiaty oraz zapalono znicze.

Następnie została odprawiona uroczysta msza święta w Kościele Garnizonowym w Radomiu w intencji pomordowanych jeńców polskich z obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków i zaginionych na Wschodzie.

Obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada w rocznicę konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych hitlerowskich Niemiec w 1943 r., na której do publicznej wiadomości została podana informacja o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji masowych grobów polskich oficerów. Władze sowieckie prawdę o tej zbrodni ukrywały przez pół wieku, zaprzeczając swojej odpowiedzialności za eksterminację jeńców i przypisując winę Niemcom. Kłamstwo katyńskie powielały władze Polski Ludowej. O prawdę o tym akcie ludobójstwa walczyły w czasach komunizmu, mimo represji i prześladowań, rodziny poległych oraz pokolenia historyków, nauczycieli, wydawców podziemnych czasopism i opozycjonistów. Związek Radziecki przyznał się do popełnienia zbrodni dopiero 13 kwietnia 1990 r., przekazując Polsce zaledwie część dokumentów z lat 40.

Ofiarami zbrodni katyńskiej byli jeńcy wojenni, wzięci do niewoli w wyniku agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. – oficerowie Wojska Polskiego, w tym wybitni dowódcy i stratedzy, a także policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Tworzyli oni elitę naszego narodu, stanowiącą o jego potencjale obronnym, intelektualnym i twórczym. Zostali zgładzeni przez NKWD bez procesów sądowych, z pogwałceniem międzynarodowych przepisów i elementarnych zasad funkcjonowania cywilizowanego świata, na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r.

13 kwietnia ma znaczenie symboliczne. Wyznacza początek podejmowanych przez środowiska patriotyczne wysiłków w celu wskazania winnych eksterminacji jeńców oraz ujawnienia faktów i okoliczności, które do tych wydarzeń doprowadziły. Obecnie, po 81 latach, wiemy znacznie więcej, lecz wciąż za mało, by uznać, że zbrodnia katyńska została ostatecznie wyjaśniona, a nazwiska jej wykonawców ustalone. Proces odkłamywania historii nadal trwa. Składamy podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które troszczą się o godne upamiętnienie pomordowanych oraz wytrwale i z poświęceniem dążą do poznania prawdy.

Zbrodnia katyńska to jedna z najbardziej bolesnych kart naszych dziejów. Wspomnieniu tego bestialskiego mordu zawsze będzie towarzyszyć cierpienie, spowodowane ogromem krzywdy wyrządzonej narodowi polskiemu.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}