Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Radomiu
13.04.2024
13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm RP w 2007 r. Jego celem jest oddanie czci blisko 22 tys. obywatelom państwa polskiego, pomordowanym przez reżim sowiecki między kwietniem a majem 1940 r. i pochowanym w zbiorowych mogiłach na cmentarzach w Bykowni, Charkowie, Katyniu i Miednoje. W obchodach 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, która odbyła się 13 kwietnia w Radomiu udział wzięli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej, Posłowie na Sejm RP, Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek oraz Prezydent Radomia Radosław Witkowski.
Główne uroczystości w ceremoniale wojskowym rozpoczęły się o godz. 10.30 przed Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Meldunek o gotowości do uroczystości przyjął Dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu płk. pil. Maciej Siemiński. Następnie Radomska Orkiestra Wojskowa odegrała hymn państwowy. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Radomiu, Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek i Prezydent Radomia Radosław Witkowski. Modlitwę w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej odmówił Proboszcz Kościoła Garnizonowego ks. ppł. Łukasz Hubacz.
Dla uczczenia pamięci polskich oficerów, żołnierzy i policjantów zamordowanych przez NKWD w kwietniu 1940 r. w Katyniu, Charkowie i Twerze oraz innych miejscach na terenie ZSRR, a także cywilów zaginionych na Wschodzie, odczytano Apel Pamięci. Następnie kompania wojska oddała salwę honorową, po czym oficjalne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze w miejscu pamięci.
Wieńce przed kamieniem pamięci przy Dębach Pamięci na Placu ks. Domagały oraz przed Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu złożył Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek i Kierownik Delegatury MUW w Radomiu Rafał Molga.
Radomskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyły się z udziałem przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej, dowództwa i żołnierzy z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, Radomskiej Orkiestry Wojskowej, komendantów i dowódców Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Służby Więziennej i Inspekcji Transportu Drogowego, a także pocztów sztandarowych i licznie przybyłych na uroczystość przedstawicieli instytucji państwowych, stowarzyszeń i szkół.
Organizatorami uroczystości byli: Prezydent Radomia Radosław Witkowski, Komendant Garnizonu Radom mjr Andrzej Kalisiak oraz Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Radomiu i Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 w Radomiu”.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Rafał Molga, przedstawiciele Sejmiku Mazowieckiego i Rady Miejskiej w Radomiu, służb mundurowych, instytucji państwowych i organizacji społecznych oraz stowarzyszeń i szkół.
We wrześniu 1939 r., po wkroczeniu Armii Czerwonej na terytorium Polski, do sowieckiej niewoli dostało się ponad 250 tys. polskich żołnierzy. Na mocy decyzji najwyższych władz Związku Radzieckiego w kwietniu 1940 r. funkcjonariusze NKWD zamordowali blisko 22 tys. polskich jeńców wojennych, oficerów Wojska Polskiego i Policji, często rezerwistów w tym: profesorów, lekarzy, prawników, inżynierów, artystów, twórców intelektualnych oraz duchownych różnych wyznań. Zamordowano ich strzałem w tył głowy i pogrzebano w zbiorowych, bezimiennych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje, likwidując w ten sposób elitę polskiego narodu. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 r. Sowiecka zbrodnia wykryta została przez Niemców w 1943 r. Jednak dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze ZSRR przyznały się do jej popełnienia. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.