Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
05.05.2023
Co roku, 5 maja, obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. To okazja, aby przypomnieć sobie i pokazać, że każdy z nas ma równe prawo do aktywnego udziału w życiu społecznym oraz zawodowym. Pamiętajmy, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.
Bariery i ograniczenia, które utrudniają osobom z niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie, są motywacją do ciągłej zmiany otaczającej nas rzeczywistości. Szczególną rolę odgrywa w tym zakresie państwo. Ochrona osób z niepełnosprawnościami oraz zapewnienie im możliwości pełnego i równego korzystania z praw człowieka i podstawowych wolności na równi z innymi obywatelami i poszanowania ich przyrodzonej godności jest obowiązkiem i jednym z priorytetów polskiego rządu.
Rząd Rzeczpospolitej Polskiej konsekwentnie realizuje standardy postępowania zawarte w ratyfikowanej w 2012 r. Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, w celu zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami realizacji ich praw.
W 2021 r. została przyjęta Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021 – 2030 r., która zakłada kompleksowe, horyzontalne, ponadsektorowe podejście do wsparcia osób z niepełnosprawnościami, uwzględniające ich potrzeby w zakresie niezależnego życia i włączenia społecznego. Strategia obejmuje osiem priorytetowych obszarów: niezależne życie, dostępność, edukacja, praca, warunki życia i ochrona socjalna, zdrowie, budowanie świadomości, koordynacja.
Dobrym przykładem wsparcia w dążeniu do niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami jest utworzenie Funduszu Solidarnościowego. Ze środków Funduszu finansowane są m. in. programy takie jak: Opieka wytchnieniowa, Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej, czy tworzenie Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych. Programy te mają na celu poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami, w szczególności poprzez umożliwienie im samodzielności i jak najbardziej niezależnego życia.
Warunkiem efektywnej realizacji długofalowej polityki włączenia społecznego i poprawy funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym jest kontynuacja działań systemowych. Konieczne jest także zapobieganie zjawiskom, które powodują wystąpienie niepełnosprawności bądź jej pogłębienie. Istotne znaczenie ma również edukacja, służąca zmianie stereotypowego sposobu myślenia o osobach z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez prezentację ich zdolności i potencjału, a zarazem – rozwijaniu wrażliwości na ich potrzeby, a także inicjatywy przyczyniające się do budowy społeczeństwa wolnego od wszelkich przejawów dyskryminacji.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie zaangażowany jest w realizację rządowych i resortowych programów wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Współdziałając z organizacjami pozarządowymi, są zatrudniane i przyjmowane na staż osoby z niepełnosprawnościami. Dla pracowników organizowane są także szkolenia na temat zatrudnienia wspomaganego, współpracy z osobami z niepełnosprawnościami a także problematyki równego traktowania oraz kształtowania właściwych postaw społecznych wobec niepełnosprawności.
Stworzenie osobom z niepełnosprawnościami możliwie najlepszych warunków do życia, uwzględniających ich potrzeby, kompetencje i aspiracje wciąż pozostaje wyzwaniem. Z tego punktu widzenia kluczowe znaczenie ma harmonijna współpraca administracji rządowej, samorządowej i innych podmiotów, w tym organizacji pozarządowych, na rzecz wypracowania spójnych systemowo i kompleksowych rozwiązań w obszarze wsparcia osób niepełnosprawnych, a także nieustające działania w eliminowaniu postawy obojętnej czy negatywnej wobec osób z niepełnosprawnościami.