E-zezwolenie na pracę instrukcja przygotowania i przesłania wniosku i załączników
Instrukcja ze wskazówkami i łączami do informacji pomocnych w prawidłowym złożeniu wniosku, w tym instrukcja podpisywania dokumentów profilem zaufanym.
E-zezwolenie na pracę instrukcja przygotowania i przesłania wniosku i załączników
Zachęcamy do wnikliwej i uważnej lektury. Złożenie prawidłowego i kompletnego zestawu dokumentów umożliwi sprawne rozpatrzenie wniosku. Konieczność zaś korygowania lub uzupełniania dokumentacji może znacznie wydłużyć załatwienie sprawy.
Krok pierwszy (przygotowawczy) - założenie profilu zaufanego (jeśli przedsiębiorca lub osoba reprezentująca wg KRS – nie posiada podpisu elektronicznego ani profilu zaufanego).
Krok drugi - kompletne i poprawne wypełnienie wniosku przez praca.gov.pl i podpisanie przez uprawnione osoby wraz z wybraniem jako forma kontaktu: praca.gov.pl.
Krok trzeci - załączenie do wniosku poprzez praca.gov.pl wymaganych załączników (nazwa załącznika powinna określać rodzaj załączonego dokumentu np.: „paszport cudzoziemca”):
- pełnomocnictwa/upoważnienie w formie pliku podpisanego profilem zaufanym przedsiębiorcy lub osoby reprezentującej wg KRS (jak podpisać dokument profilem zaufanym? Kliknij tutaj), w przypadku gdy wniosek w imieniu pracodawcy składa ustanowiony w sprawie pełnomocnik:
- „oświadczenia o niekaralności pracodawcy lub osoby działającej w jego imieniu” zgodne ze stanem faktycznym w dniu złożenia wniosku i podpisane nie wcześniej niż 30 dni przed złożeniem wniosku – podpisuje wyłącznie pracodawca (nie pełnomocnik pracodawcy);
- pliku/skanu dowodu wpłaty w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę
W celu identyfikacji dowód wpłaty powinien zawierać pełną nazwę pracodawcy oraz w tytule wpłaty należy wpisać: opłata za zezwolenie na pracę dla: imię i nazwisko cudzoziemca
- skanu stron ważnego dokumentu podróży z danymi osobowymi cudzoziemca, którego dotyczy wniosek, a w przypadku, gdy cudzoziemiec nie posiada ważnego dokumentu podróży i nie ma możliwości jego uzyskania – kopię innego ważnego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość
Przed dodaniem, wskazany załącznik należy zeskanować i zapisać w jednym pliku!
- pliku aktualnego dokumentu rejestrowego z CEIDG/KRS (nie dotyczy wnioskodawców: osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej);
- skanu umowy spółki – w przypadku gdy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, albo akty notarialne o zawiązaniu spółki – jeżeli podmiotem powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest spółka akcyjna w organizacji;
- plików/skanów dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań kwalifikacyjnych i innych warunków w przypadku zamiaru powierzenia cudzoziemcowi wykonywania pracy w zawodzie regulowanym wraz z oświadczaniem potwierdzającym posiadanie przez cudzoziemca kwalifikacji niezbędnych do wykonywania pracy w tym zawodzie (aby sprawdzić czy zawód, który ma wykonywać cudzoziemiec jest zawodem regulowanym kliknij tutaj).
Przed dodaniem, wskazany załącznik należy zeskanować i zapisać w jednym pliku!
- skanu dokumentu sporządzonego przez pracodawcę użytkownika, potwierdzający uzgodnienie w zakresie skierowania cudzoziemca przez agencję pracy tymczasowej - w przypadku, gdy podmiotem powierzającym pracę jest ta agencja;
- lub pliku elektronicznie sporządzonej i podpisanej informacji starosty (jeśli wniosek dotyczy wykonywania pracy w zawodzie nie objętym zwolnieniem z obowiązku uzyskania informacji starosty, szczegółowe informacje tutaj);
UWAGA! W przypadku wystawienie przez powiatowy urząd pracy papierowej informacji starosty, postępowanie może być procedowane w formie elektronicznej pod warunkiem załączenia poprzez portal praca.gov.pl do wniosku skanu informacji starosty.
- skanów dokumentów potwierdzających spełnienie przez cudzoziemca wymagań stawianych kandydatom do pracy przez podmiot powierzający wykonywanie pracy, określonych w informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy (jeżeli informacja starosty była wymagana).
Przed dodaniem, wskazany załącznik należy zeskanować i zapisać w jednym pliku!
UWAGA!
Jeśli wniosek jest składany przez pełnomocnika, bezwarunkowo wraz z niżej wymienionymi załącznikami, należy przez portal przesłać pełnomocnictwo oraz oświadczenie podmiotu powierzającego pracę podpisane podpisem elektronicznych lub podpisane profilem zaufanym (konieczne załączenie pliku podpisu profilem zaufanym w formacie .xml). Wypełniając wniosek elektroniczny należy podać PESEL pracodawcy a nie pełnomocnika (system praca.gov.pl domyślnie zaciąga dane z konta użytkownika, w tym nr PESEL).
INFORMACJE DODATKOWE
Dokumenty muszą być podpisane przez osobę upoważnioną zgodnie ze sposobem reprezentacji pracodawcy.
W przypadku powoływania się na przesłanki zwalniające z obowiązku uzyskania Informacji starosty, należy dostarczyć dokumenty potwierdzające ich spełnienie, np. wizy, decyzje pobytowe, rozporządzenia innych Wojewodów. Sprawdź, czy jesteś zwolniony z informacji starosty.
W przypadku konieczności uzupełnienia dokumentacji lub korekty wniosku należy złożyć go w takiej samej formie poprzez portal praca.gov.pl.
Dokumenty sporządzone w języku obcym, z wyjątkiem dokumentów podróży, służące za dowód w postępowaniu o wydanie zezwolenia na pracę, składa się wraz z ich tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości.
Szczegółowe informacje dotyczące wymaganych dokumentów znajdziesz również tutaj.