Edukacyjne warsztaty ekologiczne w ramach kampanii „Czyste mazowieckie” w Gminie Boguty-Pianki
25.10.2021
Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki wziął udział 25 października 2021 r. w edukacyjnych warsztatach ekologicznych, które zostały zorganizowane w ramach kampanii Czyste mazowieckie 2021. Warsztaty odbyły się w Szkole Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Bogutach-Piankach.
Podczas wydarzenia odbyło się uroczyste podpisanie umów pomiędzy WFOŚiGW w Warszawie, a Gminą Boguty-Pianki na zakup wozu strażackiego. Następnie wręczono statuetkę Wojewody Mazowieckiego oraz Prezesa WFOŚiGW w Warszawie „Gmina przyjazna środowisku” Wójtowi Gminy Boguty-Pianki Jędrzejowi Drewnowskiemu oraz wybrano trzy najlepsze prace plastyczne dotyczące ekologii i czystego powietrza.
Na zakończenie odbyło się symboliczne posadzenie pięciu drzew, które stały się świadectwem i rozpoczęciem nowego etapu w zakresie wdrażania rozwiązań proekologicznych.
Podczas warsztatów obecni byli także: Poseł na Sejm RP Henryk Kowalczyk, Poseł na Sejm RP Marek Zagórski, Pierwsza Mazowiecka Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek, Prezes WFOŚiGW w Warszawie Marek Ryszka, Wójt Gminy Boguty-Pianki Jędrzej Drewnowski, Kierownik Delegatury MUW w Ostrołęce Marcin Grabowski oraz radni powiatu ostrowskiego.
„Czyste Mazowieckie” to rozbudowany ekologiczny program edukacyjno-informacyjny dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z terenu województwa mazowieckiego, którego celem jest propagowanie wiedzy o emisji gazów i pyłów, a także dbałość o czyste powietrze.
Kampania Wojewody Mazowieckiego wpisuje się w program Ministerstwa Klimatu i Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce „Czyste Powietrze” i ma na celu nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcać mieszkańców województwa mazowieckiego do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.
W ramach kampanii realizowane będą cele edukacji ekologicznej, związane z tematami:
- likwidacji źródeł emisji zanieczyszczeń do powietrza lub istotne zmniejszenie ich oddziaływania,
- gospodarki odpadami w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym,
- przeciwdziałania zmianom klimatu.
„Czyste mazowieckie – 2021” dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie www.wfosigw.pl.
Współpraca: