W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Dzień Walki z Otyłością i Światowy Dzień bez Tytoniu

30.06.2023

W piątek, 30 czerwca br. pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego mieli okazję na wykonanie specjalnym analizatorem pomiaru składu ciała oraz mogli uczestniczyć w wykładach w formie hybrydowej na temat otyłości oraz szkodliwości wyrobów tytoniowych. Prelekcja została zorganizowana w związku z Europejskim Dniem Walki z Otyłością, który był obchodzony 22 maja br. oraz Światowym Dniem bez Tytoniu, który przypadał 31 maja br.

Europejski Dzień Walki z Otyłością i Światowy Dzień bez Tytoniu

Otyłość jest jedną z najczęstszych chorób, na którą cierpią ludzie niezależnie od wieku i płci. Z oficjalnych badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób na świecie. Otyłość jest nazywana chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Warto zwrócić uwagę, że na otyłość choruje jedna trzecia dorosłych. W Polsce problem ten dotyczy 20 proc. dorosłych, a osób z nadwagą i otyłością jest ponad 50 proc. Wśród dzieci ponad 16 proc. ma problem ze zbyt dużą wagą. Jedną z głównych przyczyn narastania tego problemu jest rosnąca popularność fast-foodów i brak aktywności fizycznej u dzieci i młodzieży, ale też u dorosłych.

Światowy Dzień bez Tytoniu stanowi okazję do zwrócenia uwagi na problem palenia papierosów oraz ich negatywnego wpływu na zdrowie.

Obchodom tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu towarzyszyło hasło „Potrzebujemy żywności, nie tytoniu”. Ma on na celu uświadomienie, że tytoń i jego uprawa wywiera negatywny wpływ na zdrowie oraz stan środowiska. Dym tytoniowy powoduje ogromne spustoszenie w organizmie. Dolegliwościami zdrowotnymi, które związane są z paleniem tytoniu to m.in. choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia. Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund).

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}