W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fabryka Broni w Radomiu świętuje 95 lat istnienia

23.09.2020

Wystawą plenerową na placu Jagiellońskim w Radomiu upamiętniono 95 lat działalności Fabryki Broni w Radomiu. W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczył Wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz; Poseł na Sejm RP Andrzej Kosztowniak oraz Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu.

Na zdjęciu widać czterech elegancko ubranych mężczyzn. Jeden z nich stoi przy mikrofonach i przemawia podczas otwarcia wystawy plenerowej na placu Jagiellońskim w Radomiu upamiętniającej 95 lat działalności Fabryki Broni w Radomiu

23 września na placu Jagiellońskim w Radomiu, z inicjatywy  Adama Suligi, Prezesa Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu, udostępniono mieszkańcom miasta wystawę plenerową upamiętniającą dzieje radomskiej fabryki. Ekspozycja obejmuje okres od momentu utworzenia fabryki zbrojeniowej w Radomiu w 1925 roku do czasów współczesnych. Na kilkudziesięciu kartach historii zapisane zostały dzieje przedsiębiorstwa, którego losy nierozłącznie złączyły się z losami kraju.

W okolicznościowym wystąpieniu Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu, wskazał na silną pozycję przedsiębiorstwa na przestrzeni minionych 95 lat. – To historia, która wpisała się w wiele pokoleń mieszkańców regionu radomskiego, oddziałując na wiele dziedzin życia i środowisk społecznych.

Autorami wystawy upamiętniającej działalność Fabryki Broni w Radomiu są: Przemysław Bednarczyk, historyk i Marcin Kucewicz, grafik.

Fabryka Broni w Radomiu powstała w 1925 roku. Pod koniec lat trzydziestych zatrudniała około 3 tysiące osób. Dominowała produkcja zbrojeniowa; produkowano również rowery. W czasie II wojny światowej zarząd nad fabryką objęła niemiecka administracja okupacyjna i przedsiębiorstwo Steyr, kontynuując produkcję militarną. W 1951 roku fabryka przyjęła nazwę Zakłady Metalowe im. gen. „Waltera”. W okresie PRL zakłady w Radomiu były istotnym producentem broni nie tylko dla ludowego wojska polskiego. Kontynuowano także produkcję cywilną maszyn do szycia i pisania. W 2000 r. Zakłady Metalowe „Łucznik” i Agencja Rozwoju Przemysłu zawiązały spółkę o nazwie Fabryka Broni „Łucznik”. Obecnie Fabryka ma nową siedzibę; jest prężnym i dynamicznym zakładem wchodzącym w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jest producentem i dostawcą broni dla polskiej armii oraz wszystkich innych służb mundurowych; jest także eksporterem broni wojskowej i strzeleckiej. Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu jest kontynuatorem przedwojennej tradycji i myśli technicznej.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}