Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych – podpisanie umów na 2020 r.
10.01.2020
135 lokalnych połączeń, o łącznej długości prawie 5 tysięcy kilometrów dotyczą wnioski o objęcie dopłatą zadań w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w 2020 r., złożone przez samorządy do Wojewody Mazowieckiego. Wnioski samorządów opiewają na szacunkową kwotę blisko 4 mln zł. 10 stycznia br. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł podpisał umowy z beneficjentami.
Umowy o dopłatę zadań w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych podpisali przedstawiciele 20 samorządów z powiatów: grójeckiego, lipskiego, łosickiego, makowskiego, płockiego, pułtuskiego, szydłowieckiego, węgrowskiego, wyszkowskiego i żyrardowskiego, miast: Grójca, Nasielska i Wyśmierzyc oraz gmin: Czarnia, Jakubów, Kołbiel, Leoncin, Miastków Kościelny, Raszyn i Słupno. W sumie dziś podpisane wnioski objęły 135 lokalnych połączeń, o łącznej długości prawie 5 tys. km. Wnioski samorządów, na podstawie których samorządy podpisały umowy, opiewają na szacunkową kwotę około 4 mln zł.
W uroczystym podpisaniu umów udział wzięli m.in.: Łukasz Jerzy Kudlicki, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej oraz Agnieszka Górska, Poseł na Sejm RP.
Nabór wniosków o objęcie dopłatą w 2020 roku realizacji zadań własnych organizatora w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, przez dopłatę do ceny usługi, uruchomiony został 13 listopada 2019 roku.
Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej z 16 maja 2019 r. przewiduje udzielenie dopłaty do jednego wozokilometra na reaktywowanych i nowo uruchomionych liniach komunikacyjnych.
W ramach dwóch, przeprowadzonych w 2019 roku naborów wniosków o objęcie dopłatą zadań w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych samorządy złożyły do Wojewody Mazowieckiego 53 wnioski, z czego 49 wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie (21 powiatów, 27 gmin i 1 powiat na mocy porozumienia). Wnioski obejmowały łącznie 268 lokalnych połączeń o łącznej długości 8 262 km.