Gala finałowa Konkursu Historycznego i Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza...”
06.06.2024
„Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768–1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego. Za Wolność Waszą i naszą” to temat XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego i XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. majora Marka Gajewskiego. W gali finałowej podsumowującej oba projekty wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.
- Ja pewnie tak jak Państwo przeżywam dzisiaj wyruszający moment, bo sam brałem udział w tym konkursie. Dlatego dzisiaj jestem wzruszony, że występuję na tej uroczystości jako Wicewojewoda Mazowiecki. Z pełną świadomością mogę powiedzieć, że w tym konkursie, w tej olimpiadzie nie można liczyć na łut szczęścia. Są to wielotygodniowe przygotowania. Wasze i Waszych opiekunów. Chciałbym wszystkim bardzo serdecznie pogratulować. Dzisiaj, kiedy żyjemy w niespokojnych czasach, to Wy macie świadomość jak ta nasza przeszłość wyglądała. Jakie były skutki decyzji historycznych, czy politycznych. Dlatego też ze spokojem patrzę na Wasze pokolenie i to, że zdajecie sobie sprawę, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Wolność trzeba szanować, o nią dbać, trzeba ją pielęgnować. Dlatego jestem spokojniejszy, kiedy myślę o wolności i przyszłości naszego kraju. Jeszcze raz gratuluję. Zasłużyliście na to, żeby dzisiaj trochę poświętować. Wszystkiego dobrego – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.
Podsumowanie Konkursu i Olimpiady odbyło się 6 czerwca. Wydarzenie poprzedziło składanie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wiązankę z udziałem wojskowej asysty honorowej na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego złożył Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.
Następnie Wicewojewoda wziął udział w gali finałowej, którą zorganizowano w Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej. Podczas uroczystości podsumowano przebieg Konkursu i Olimpiady oraz pogratulowano ich laureatom.
XXIX Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768–1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego. Za Wolność Waszą i naszą” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas IV–VIII oraz uczniów branżowych szkół I stopnia, którzy są szczególnie zainteresowani historią wojskowości. Konkurs podzielony jest na III etapy: szkolny, wojewódzki i ponadwojewódzki. Na koniec odbywają się Zawody Laureatów połączone z Galą Finałową. Organizatorami Konkursu są: Mazowiecki Kurator Oświaty, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk. dypl. Mariana Porwita, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Muzeum Wojska Polskiego, Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych DELTA.
Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” im. mjr. Marka Gajewskiego adresowana jest do zafascynowanych historią uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Co roku w zawodach bierze udział ponad trzy tysiące uczniów. Zawody rozgrywane są w trzech etapach od października do czerwca, a ich zwieńczeniem są dwuczęściowe zawody finałowe. W części pierwszej zawodów finałowych uczniowie uzyskują zwolnienie z egzaminu maturalnego z historii z części pisemnej i ustnej. Drugiej części zawodów finałowych towarzyszą atrakcje dla uczestników i ich opiekunów. Finaliści uzyskują tytuł laureata Olimpiady. Organizatorami Olimpiady są: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.